Netflix, rakiplerini altı Oscar ile geride bıraktı

Netflix, bu gece, büyük ölçüde All Quiet on the Western Front sayesinde diğer tüm akış hizmetlerini geride bırakarak altı Oscar kazandı ve rakiplerinden yalnızca Apple TV+ tek bir ödül alabildi.

Netflix, rakiplerini altı Oscar ile geride bıraktı

Ancak törene En İyi Yönetmen ve En İyi Film ile birlikte oyunculuk için dördünden üçü dahil olmak üzere en az yedi heykeli eve götüren Everything, Everywhere All at Once  damgasını vurdu.

Klasik Birinci Dünya Savaşı kitabının Almanca versiyonu olan All Quiet on the Western Front, En İyi Uluslararası Film, En İyi Sinematografi, En İyi Yapım Tasarımı ve evet (bazı eleştirmenlerin söz konusu puanla ilgili şikayetlerine rağmen) En İyi Orijinal Müzik dallarında Oscar kazandı.

Netflix, rakiplerini altı Oscar ile geride bıraktı

Netflix aynı zamanda Guillermo del Toro'nun DreamWorks, Sony Pictures ve Pixar gibi köklü stüdyoların rekabeti göz önüne alındığında oldukça başarılı olan Pinokyo filmiyle En İyi Animasyon Filmi ödülünü de evine götürdü. Bu arada Apple TV+, The Boy, the Mole, the Fox ve the Horse ile En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar'ını kazanan bir animasyon akışı yaptı.

Everything, Everywhere All at Once ise en büyük Oscar'ları eve götürdü: En İyi Kadın Oyuncu (Michelle Yeoh), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Ke Huy Quan), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jamie Lee Curtis), En İyi Yönetmen (Daniels) ve En İyi Film. Gecenin öne çıkanları belki de Ke Huy Quan ve En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan ilk Asyalı Michelle Yeoh'un duygusal konuşmalarıydı. Sahnede "Bu gece beni izleyen ve benim gibi görünen tüm küçük kız ve erkekler için bu bir umut ve olasılıklar ışığı" dedi.