Netflix şifre paylaşımını resmen yasakladı!

Popüler dijital içerik platformu Netflix, ABD ve Birleşik Krallık’ta kullanıcıların şifre paylaşımını resmen yasakladı.

Netflix şifre paylaşımını resmen yasakladı!

Mali raporlarına bakıldığında durumu hiç de parlak olmadığı anlaşılan Netflix, tedbir paketlerine yenilerini ekliyor. Giderlerini kısmak için işten çıkarma yapmayı reddeden şirket, daha farklı yollar üzerinden tasarruf sağlamanın hesaplarını yapıyor. İşte bu tasarruf tedbirlerinin başında da kullanıcıların şifre paylaşımını engellemek geliyor. Nispeten daha az aboneye sahip olduğu ülkelerde bu uygulamayı başlatan Netflix, şimdi de ABD ve Birleşik Krallık’ta uygulamayı hayata geçirdi.

Netflix şifre paylaşımını resmen yasakladı!

Gelen haberlere göre Netflix, söz konusu ülkelerde Temel ve Reklamlı paket abonelerine şifre paylaşımını tamamen yasakladı. Standart pakete üye olanların şifre paylaşma durumu ise şarta bağlandı. Buna göre Standart ve Premium paket satın alan kişiler, şifre paylaşmak için ek olarak aylık 7,99 dolar ödeme yapmak durumunda kalacak.

Netflix’in ilerleyen zamanlarda bu kısıtlamayı diğer ülkelere de getireceğini öngörmek zor değil. Elbette Türkiye pazarı da er ya da geç şifre paylaşım kısıtlaması ile karşı karşıya kalacaktır. Ortaya konan veriler, şifre paylaşmanın Türkiye’deki kullanıcılara aylık olarak 25 – 30 TL civarında bir külfet getireceğini söylüyor. Bazı kullanıcıların alınan karara kızıp aboneliklerine son vermesi ise kuvvetle muhtemel. Ancak yine de bu tedbirin Netflix’e yıllık 300 milyon dolar civarı artık yazması tahmin ediliyor.