Netflix şifresini paylaşanlar dikkat: Suç işliyor olabilirsiniz!

Dünyanın en popüler dijital içerik servislerinden biri olan Netflix, artık şifre paylaşanları korkutabilecek çok önemli bir koza sahip.

Netflix şifresini paylaşanlar dikkat: Suç işliyor olabilirsiniz!

Amerikalı dijital içerik platformu Netflix, şifre paylaşımı konusunda en çok canı sıkılan isimlerden biri. 2022’ye iyi bir başlangıç yapamayarak kullanıcı kaybı yaşayan sonrasında gelen ikinci çeyrekle birlikte bu kötü durumdan kurtulmayı başaramayan Amerikalı içerik platformu, neyse ki 3. çeyrekle birlikte kayıplarını fazlasıyla telafi etmeyi bilmişti. Ancak Netflix hala en büyük probleminin şifre paylaşan kullanıcılar olduğunu düşünüyor.

Özellikle ülkemizde Netflix şifresi paylaşımının son derece yaygın olduğu bilinen bir durum. Amerikalı içerik üreticisi bu soruna bir çare bulabilmek için her yolu denerken, Birleşik Krallıklar’dan bu konuya ilişkin oldukça ilginç bir açıklama geldi. Ülkede yayınlanan son rapor, mahkemelerin şifre paylaşımını suç kapsamına almaya başladığını gösterdi.

Netflix şifresini paylaşanlar dikkat: Suç işliyor olabilirsiniz!

Buna göre Netflix ve benzeri diğer platformlarda yayınlanan içerikler, telif hakkı kapsamına giriyor. Bu hakkın kullanımı ise aylık ödenen abonelik ücretleriyle kiralanıyor. Tabi bu açıdan bakmaya devam edildiğinde ise herhangi bir ödeme yapmadan Netflix’i izleyen kişiler de suç işlemiş oluyorlar. Tabi bir tanıdığınızın bu şifreyi alabilmek için ödeme yapmış olması da durumu değiştirmiyor.

İşte bu kararlar sonrasın kendisine ilk defa hukuki zeminden bir destek bulabilen Netflix’in, ilerleyen günlerde bu konunun üzerine gitmesi ve şifre paylaşımının önlenmesine yönelik bir dizi yeni tedbirler açıklaması bekleniyor.