Dijital Video Platformu

Netflix strateji değiştiriyor: Artık bölümler haftalık yayınlanacak

Çevrimiçi video akış platformu Netflix, kendisini özel kılan en önemli niteliklerinden birini terk ediyor. Bu hamlesinin arkasında yatan sebep ise tabi ki kullanıcılarını elinde tutmak.

Netflix strateji değiştiriyor: Artık bölümler haftalık yayınlanacak

Dünyanın en önemli çevrimiçi video akış platformu olan Netflix, yılın ilk içi çeyreğinde oldukça yüksek miktarlarda kullanıcı kaybedince, acil eylem planlarını devreye sokmaya karar vermişti. Bu kapsamda, uzun bir süredir reklamlı abonelik sistemi üzerinde çalışmaya başlayan Amerikalı şirket, nihayet bu çalışmaların sonuna geldi. Her ne kadar henüz şirketten yapılmış resmi bir çıkış tarihi açıklaması olmasa da, sızıntı kanalları Kasım ayının ortası ile Aralık ayının sonu arasında bir tarih dilimi içerisinde reklamlı abonelik sisteminin kullanıma sunulacağını iddia ediyor.

Öte yandan Netflix’in mevcut kullanıcılarını elinde tutmak, bunun yanında daha da fazla yeni kullanıcı kazanabilmek için güvendiği tek yeni özelliğinin reklamlı abonelik sistemi olmadığı ortaya çıktı. Bizzat Netflix’in kurucusu tarafından “artık değiştirilmesi gerekiyor.” şeklinde tanımlanan ve aboneler tarafından şirketin en beğenilen özelliği olarak görülen tüm bölümlerin aynı anda yayınlanması stratejisi terk edilecek.

Netflix strateji değiştiriyor: Artık bölümler haftalık yayınlanacak

Bilindiği üzere şu an Netflix’in herhangi bir yapımında yeni sezon geldiği zaman, tüm bölümler aynı anda yayınlanıyor ve kullanıcılar istedikleri kadar bölümü art arda izleyebiliyorlar. Bununla birlikte Amazon Prime Video’nun ve Disney+’ın böyle bir tutum içinde olmadıklarını ve son zamanların en çok ses getiren iki dizisi olan The Lord of the Rings: The Rings of Power ile House of the Dragon’un haftalık bölümler halinde yayınlandığını hatırlatalım. İşte Netflix’de bu sisteme geçmek ve en azından popüler dizilerinin bölümlerini haftalık şekilde yayınlamak istiyor. Öte yandan zaten fiyat politikası yüzünden Netflix’e karşı sinirli olan kullanıcıların bu yeni hamle karşısında nasıl bir tepki verecekleri ise merak konusu oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.