Dijital Video Platformu

Netflix Türkiye fiyatlarını düşürecek mi? Büyük baskı var!

Fiyatları yeni artırmasına rağmen, Netflix şimdi 30'dan fazla ülkede ucuzluyor. Bu ilk bakışta bir çelişki gibi görünse de, karantina sonrası izleyici alışkanlıkları değiştikçe şirket, küresel gelir ve abone artışı arasındaki dengeyi arıyor gibi görünüyor.

Netflix Türkiye fiyatlarını düşürecek mi? Büyük baskı var!

Şirket, Orta Doğu (Yemen, Ürdün, Libya ve İran), Sahra Altı Afrika (Kenya), Avrupa (Hırvatistan, Slovenya ve Bulgaristan), Latin Amerika (Nikaragua, Ekvador ve Venezuela) ve Asya’da (Malezya, Endonezya, Tayland ve Filipinler) fiyatlarını yarıya indirdi. Dönemsel fiyat artışları Netflix için olağan bir durum haline gelse de geçtiğimiz ekim ayında 12 ülkede reklam destekli daha ucuz bir tarifeyi de devreye sokmuştu.

Abonelik fiyatlarındaki indirimler, diğer birçok yayın hizmetinin (Disney+, Hulu ve Sling TV dahil) son zamanlarda fiyatları artırmasının ardından geldi.

Netflix Türkiye fiyatlarını düşürecek mi? Büyük baskı var!

UBS Group AG medya ve eğlence analisti John Hodulik The Wall Street Journal'a “Bu sadece Netflix için değil, daha geniş yayın endüstrisi içinde de son trendlere kesinlikle aykırı" dedi.

Netflix'in ocak ayı kazanç açıklamasında eş CEO'su Greg Peters, şirketin yeni içerik yatırımlarını finanse etmeye yardımcı olarak fiyatları artırabileceği alanlar bulmak istediğini söylemişti ve "Kendimizi ikame edilemez bir mal olarak düşünüyoruz" demişti. Bölgesel fiyat artışları, Netflix'in payının daha yüksek olabileceği küresel pazarlarda yeni abonelerin gelişini azaltmıştı. Bu kararda büyük olasılıkla Disney+, HBO Max ve Paramount+ dahil olmak üzere rakip hizmetlerin küresel olarak genişliyor olması etkili oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.