Netflix’in kullanıcı kaybı neredeyse 1 milyona yaklaştı!

Dünyanın en büyük video akış platformlarından biri olan Netflix, yılın ilk çeyreğinden sonra ikinci çeyreğini de düşüşle kapadı.

Netflix’in kullanıcı kaybı neredeyse 1 milyona yaklaştı!

Netflix, özellikle pandemi döneminde rekor üstüne rekor açıklayarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta dünya genelindeki büyük şirketlerin çok büyük bir kısmının ekonomik sıkıntılarla boğuştuğu pandemi döneminden en karlı çıkan şirketlerden biriydi ünlü medya platformu. Bununla birlikte 2022 yılında pandemi tehdidinin yavaş yavaş ortadan kalkmasıyla birlikte sis perdesi de aralanmaya başladı.

Yılın ilk çeyreğini yaklaşık 200.000 kullanıcı kaybıyla kapatan Netflix’de ikinci çeyrek beklentileri çok daha kötüydü. Buna göre şirket, yılın ikinci çeyreğinde toplam kullanıcı sayısında 2 milyon kişi kadar azalma bekliyordu. Her ne kadar dün açıklanan sayılar Netflix’in sandığı kadar kötü olmasa da, yine de durum hiç iç açıcı değil.

Netflix’in kullanıcı kaybı neredeyse 1 milyona yaklaştı!

Netflix tarafından paylaşılan verilere göre, şu an için bu platformun dünya genelinde 220,6 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Ancak 2022’nin ikinci çeyreği itibariyle, yeni abonelikler düşüldükten sonra toplam kullanıcı sayısının ABD ve Kanada’da 640.000, Latin Amerika’da 350.000 diğer bölgelerde ise 300.000 kişi olmak üzere toplam 970.000 kişi azaldığı duyuruldu.

Tabi bu gerilemede Netflix’in bazı stratejik hatalar yapmış olmasının da payı yok değil. Bununla birlikte şirket, yeni dönemler için reklamlı abonelik sistemi ve hesap paylaşım sorunlarının giderilmesiyle yeniden yükseliş dönemine geçilebileceğini düşünüyor.