Dijital Video Platformu

Şok! Netflix'in şifre paylaşım yasağı başladı!

Netflix'in şifre paylaşımına karşı mücadelesi artık ciddi bir şekilde hız kazandı. Şirket, çabalarını Latin Amerika'da denedikten sonra Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya'da da ücretli hesap paylaşımını başlatıyor.

Şok! Netflix'in şifre paylaşım yasağı başladı!

Bu ülkelerden birinde yaşıyorsanız ve hesabınızı paylaşmak isteyen arkadaşlarınız veya aileniz varsa,  evinizin dışında iki adede kadar ekstra kullanıcı için Standart veya Premium katmana abone olmanız ve ekstra bir ücret (Kanada ve Yeni Zelanda'da 8 ABD doları, Portekiz'de 4 Euro ve İspanya'da 6 Euro) ödemeniz gerekecek.

Buna karşın Netflix’i aynı şifre ile telefonunuzdan izleyebilir veya oteldeki bir akıllı TV gibi başka bir cihazdan hizmete giriş yapabilirsiniz. Netflix ayrıca bir profili yeni bir hesaba dönüştürmenize de olanak tanıyor. Şirket, geri bildirimlere dayalı olarak ücretli paylaşımda ince ayar yapma sözü de verdi.

Şok! Netflix'in şifre paylaşım yasağı başladı!

Akış öncüsü yürüttüğü mantık konusunda pek de utangaç değil. Geçmişte de sıklıkla tartıştığı gibi, Netflix hesap paylaşımının kar hanesine zarar verdiğini iddia ediyor. Ürün direktörü Chengyi Long'a göre, 100 milyondan fazla hanenin paylaşım hesapları "Netflix'in yeni içeriğe yatırım yapma kapasitesini etkiliyor". Teorik olarak ücretli paylaşım, kişileri ayrı bir hesap için tam fiyat ödemeye mecbur bırakmadan şirketin gelirini artıracak bir yol.

Yeni bölgelerin politikayı nasıl karşılayacağı henüz belli değil. Birçok rakip hizmetin hesap paylaşım kısıtlaması yok ve bazı kullanıcılar, başka birinin erişimini kullanmak için herhangi bir ödeme yapmaktan geri durabilir. Kullanıcıların toplu halde hizmet değiştirmesini beklemesek de, ücret ödememek için Netflix'ten tamamen vazgeçenler de olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.