Star Wars, evreni genişliyor fakat skandal izleyicileri üzebilir

Star Wars evrenini genişleten yeni yapım The Acolyte'ın arkasındaki yaratıcı zihinlerden biri, ekibin bir üyesinin Star Wars serisine dair hiçbir bilgisi olmamasının projeye nasıl fayda sağladığını detaylandırdı.

Star Wars, evreni genişliyor fakat skandal izleyicileri üzebilir

Bu, seriyi bilmeyen birinin taze ve önyargısız bakış açısının, yaratıcı sürece yenilikçi fikirler ve farklı perspektifler getirdiğinin altını çiziyor. Bu yaklaşım, The Acolyte'ı hem sadık Star Wars hayranlarını hem de seriyi yeni keşfedecek olanları heyecanlandıracak bir yapıya kavuşturuyor.

Yakında yayınlanacak olan Star Wars TV şovu The Acolyte için senaristlerden biri, yazar odasına katılmadan önce bilim kurgu serisini hiç izlememişti. Serinin yaratıcısı Leslye Headland, Hollywood Reporter'a verdiği demeçte, bu kişiyi bilerek işe aldığını, çünkü seride bir köpek olabileceğini düşünen bu kişinin, Headland'ın, ömür boyu bir hayran olarak yapmak istediği bazı kararları sorgulamasına yardımcı olabileceğini belirtti.

Headland, "Odadaki Star Wars'u hayatında hiç görmemiş birinin perspektifine sahip olmanın iyi olacağını düşündüm. Bana, 'Neden bu odada olmak istiyorsun? Star Wars'u hiç izlemedim. Hiçbir fikrim yok. Sanırım içinde bir köpek var ama bilmiyorum,' dedi. Ve ben, 'Öncelikle inanılmaz bir yazar olduğun için burada olmanı istiyorum. Senin hikayelerdeki anlatımı sorgulamanı istiyorum,'" dedi.

Headland ekledi: "Ben, ömür boyu bir hayran olarak, duygusal anları yaratmak için belirli referanslara güvenmek istemiyorum. Bu duygusal anların, onunla pek aşina olmayan biri tarafından kontrol edilerek hak edilmesini istiyorum."

Headland, ismini vermediği bu kişinin Noel tatilinde orijinal üçlemeyi izlediğini, ardından prequelleri izlediğini ve Headland'a Luke ile Vader'ın ilişkili olduğu ve Luke ile Leia'nın kardeş olduğu gibi büyük sürprizler hakkında mesajlar attığını söyledi.

Star Wars, evreni genişliyor fakat skandal izleyicileri üzebilir

"Bizim uzun süredir bildiğimiz tüm bu şeyler onun aklını başından alıyordu. 'Luke ve Leia kardeş mi!? Ne lanet!?' gibi şeyler yazıyordu. Bunları bana yazdığını görmek çok komikti. Böylece oda içinde olabilmek için kendini eğitmiş oldu, ama onun gibi biriyle işbirliği yapmak gerçekten eğlenceliydi."

Rogue One ve Andor'un yazar-yönetmeni Tony Gilroy'un bu projelere katılmadan önce Star Wars'un ömür boyu bir hayranı olmadığı geniş çapta biliniyor. Hatta Andor'u yapmadan önce serinin "hayranı olmadığını" söylemiş ve birçok şeyi öğrenmek için GameSpot'un kardeş sitesi Wookiepedia'yı kullandığını belirtmişti.

The Acolyte, 4 Haziran'da Disney+ üzerinde prömiyer yapacak. Şov, Yüksek Cumhuriyet döneminde geçiyor ve genellikle Star Wars formülünü tersine çeviren bir gizem-gerilim olarak tanımlanıyor.

"Star Wars, ezilmişlerin kurumla mücadelesiyse, [The Acolyte'ta] Jedi'lar kurumdur," diye açıklıyor Headland. "The Acolyte'ı ne olarak düşünüyorsanız, o değil. Sadece bir damla, bebek. Sadece sabırlı olun ve kontrol edin."