Dijital Video Platformu

Türkiye, Netflix’in en ucuz olduğu ülke seçildi! Peki gerçekten öyle mi?

Türkiye için yapılan benzinin en ucuz olduğu ülke, ekmeğin en ucuz olduğu ülke, domatesin en ucuz olduğu ülke gibi yakıştırmalardan sonra benzer bir söylem de Netflix’ten geldi.

Türkiye, Netflix’in en ucuz olduğu ülke seçildi! Peki gerçekten öyle mi?

Netflix’in hangi ülkede ne kadarlık bir fiyatla satışa sunulduğunu merak eden İngiltere menşeili bir araştırma şirket, ünlü video akış platformunun hangi ülkede kaç paraya satıldığını araştırmaya karar verdi. Tabi şirket ülkemizdeki milyonlarca insanın yaptığı gibi bu ücretleri sadece dolar bazında açıklayınca, Türkiye ilginç bir şekilde Netflix’in en ucuz olduğu ülke konumuna yükseldi.

Araştırma şirketinin verilerine göre, aylık 5,20 dolarlık abonelik ücretiyle Türkiye, tüm dünya ülkelerinden çok daha avantajlı bir fiyata sahip. Peki gerçekten de öyle mi? Tabi ki değil. Bildiğiniz üzere özellikle son günlerde artan döviz kuru yüzünden 1 doların 18 liraya doğru koştuğunu hatırlatalım. Hal böyle olunca da dolar bazlı bir karşılaştırmanın ne kadar yanıltıcı olabileceğini gün gibi ortaya çıkıyor.

Türkiye, Netflix’in en ucuz olduğu ülke seçildi! Peki gerçekten öyle mi?

Zaten listenin devamına baktığımız zaman, Hindistan, Filipinler, Nijerya ve Şili gibi isimlerin “en ucuz fiyata Netflix kullanan ülkeler” sıralamasında kafaya oynaması, bu işte büyük bir yanlışlık olduğunu görmemizi sağladı.

Öte yandan Netflix Türkiye’nin kullanıcılarına 4.686 farklı içerik sunduğunu ve bu içerikler arasında hem düne hem de bugüne damgasını vuran yapımların çoğunlukta olduğunu bir kez daha anlatalım. Özellikle platformun başta Cem Yılmaz olmak üzere pek çok ünlü isimle yeni projelere imza atması, Netflix’in ülkemizde uzun süreler daha boy göstereceğinin bir garantisi olsa gerek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.