YouTube yeni özelliği test etmeye başladı

Popüler video platformu YouTube, premium aboneleri için uzun zamandır beklenen bir özelliği test etmeye nihayet başladı.

YouTube yeni özelliği test etmeye başladı

En çok takip edilen video platformu YouTube, premium abonelerin herhangi bir videoyu yakınlaştırmalarına olanak tanıyan yeni bir mobil uygulama özelliğini test ediyor. Şimdilik deneysel özellikler arasında yer alan özellik, videolar için yakınlaştırma imkanı sunuyor; tam ekran yatay görünümde çalışıyor.

YouTube'a göre, yakınlaştırma özelliği 1 Eylül'e kadar testte kalacak ve bu süre içerisinde kullanıcı geri bildirimleri toplanacak.

Nasıl yapılıyor?

Yakınlaştırmak için sıkıştırın başlığı ile sunulan özelliği etkinleştirmek için telefonunuzdan veya web sitesinden YouTube'un ayarlar menüsünü açın. YouTube Premium'a abone olduğunuz sürece, "yeni özellikleri deneyin" bölümünü göreceksiniz. Şu anda test için kullanılabilen tek özellik yakınlaştırma işlevi. Katıl düğmesi ile siz de özelliği denemeye başlayabilirsiniz.

Katıl düğmesine bastığınız anda özellik aktif hale gelmeyebilir. Bizim yaptığımız denemelerde özelliği çalıştırmayı henüz başaramadık. Bu yüzden teste katılmakla gerçekten sıkıştırma hareketini kullanabilmek arasında bir gecikme olabilir gibi görünüyor. Ancak bir kez aktif olduğunda, videoları 8x'e kadar yakınlaştırabilmeniz mümkün olacak.

Android ve iOS'ta çeşitli erişilebilirlik işlevleriyle YouTube'un içeriğini yakınlaştırmanın yolları zaten var ve bunu bir masaüstü tarayıcıda yapmak çok kolay. Ancak bunu mobil uygulamada isteğe bağlı yerel bir özellik olarak kullanmak çok daha kullanışlı olacak gibi görünüyor.