ABD ordusu Microsoft'un savaş gözlüklerine güveniyor

Bloomberg'e göre ABD hükümetinin, mevcut sürümün çözülmesi gereken bazı sorunları olduğunu keşfettikten sonra Microsoft'tan daha fazla HoloLens tabanlı AR savaş gözlüğü satın almayı es geçtiği bildirildi.

ABD ordusu Microsoft'un savaş gözlüklerine güveniyor

Dolayısıyla hükümet, mevcut modelden daha fazlasını sipariş etmek yerine Microsoft'un yeni bir sürüm geliştirmesi için 40 milyon doları onayladı.

Güncellenen savaş gözlükleri 70 askerin savaş koşullarını simüle eden 72 saatlik üç senaryo ile mevcut versiyonu test ediyordu. Sonuçlar, askerlerin "baş ağrısı, göz yorgunluğu ve mide bulantısı" yaşadığını ve sistemin çok fazla "temel işlevlerde başarısızlık" yaşadığını gösterdi. Ek olarak, rahatsızlık bildiren askerlerin %80’inden fazlası, 72 saatlik testin ilk üç saatinden daha kısa bir sürede rahatsızlık hissetmeye başladı.

ABD ordusu Microsoft'un savaş gözlüklerine güveniyor

Ordu başlangıçta, 1.75 trilyon dolarlık hükümet finansmanından, 6.900 çift gözlük satın almak için 400 milyon dolar ek ödenek talep etmişti. Kongre bunun yerine, yeni sürümü geliştirmek için bu meblağ içinden yalnızca 40 milyon dolarlık kısmı onayladı. Ordu, gözden geçirilmiş bir model oluşturmak için Microsoft'a şimdiden 125 milyon dolar verdi ve önümüzdeki on yılda 121.000 kadar cihaz için 21,9 milyar dolar kadar daha harcamayı planlıyor.

Savunma Bakanlığı sözleşmesi, Microsoft'un AR cihazından kar elde etme olasılığını önemli ölçüde artırdı. DoD ile çalışmadan önce şirket, kulaklığı kurumsal üretim, eğitim ve diğer endüstriyel amaçlar için pazarlıyordu. Microsoft, HoloLens'in nihai bir tüketici sürümünü çıkartacağını ima etse de, bununla ilgili henüz herhangi bir ayrıntı açıklanmadı. Şimdi ise şirketin kulaklık için tutarlı bir strateji oluşturmakta zorlandığı bildirildikten sonra planlar daha belirsiz hale geldi.