Donanım

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi?

Apple A13, A14 ve Qualcomm Snapdragon 865 ve 865+ işlemcilerini kendi aralarında karşılaştırdık. İşte detaylar!

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi?

Yeni teknolojiler, mühendislerin küçük mobil işlemcilerden daha fazla performans elde etmesine izin verdiği için her yıl akıllı telefon çipleri daha güçlü hale geliyor. Ve geçtiğimiz birkaç yıldır Apple, rakiplerinin 8 çekirdekli çiplerine rağmen mobil performansta lider konumda. Bu yıl, yeni 5nm süreci daha da fazla transistörün kullanılmasına izin verdiği için bu yılki ilerleme normalden daha da büyük. 

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi?

Artık yeni iPhone'ları kapsamlı bir şekilde test edebildiğimize göre, yeni Apple A14 Bionic'in selefine ve Qualcomm'un bu yılki en iyi ürünü olan Snapdragon 865 ve 865+ ile nasıl performans gösterdiğini görmenin zamanı geldi.

Kıyaslama sonuçlarına geçmeden önce, bu çiplerin her birinin neler sunduğuna bir bakalım.

Apple A14, A13 ve Snapdragon 865 kıyaslaması! 

Snapdragon 865 ve 865+ arasındaki tek fark, ikincisinin daha yüksek saat hızına sahip olmasıdır. Ana CPU çekirdeğinin yanı sıra, GPU da biraz daha yüksek hızlarda çalışıyor. Apple'ın ve Qualcomm'un çipleri arasındaki farklar, farklı çekirdek sayısı ve saat hızlarından çok daha derine iniyor. Her iki işlemci de Arm'ın ilk çekirdek tasarımlarından geliyor olsa da, her iki şirketin de sır tutmayı tercih ettiği şekillerde son derece özelleştirilmiştir.

Her çipin temsilcisi olarak aşağıdaki telefonları seçtik:

  • A14 Bionic için Apple iPhone 12 Pro
  • A13 Bionic için Apple iPhone 11 Pro
  • Snapdragon 865 için OnePlus 8T
  • Snapdragon 865+ için Asus ROG Phone 3

Tabii ki, çipin içinde çalıştığı telefon, kıyaslama sonuçlarını biraz etkiliyor, ancak çipleri telefonlarının dışında test etmemizin bir yolu olmadığından, bu çözümü kullanmak zorunda kalacağız.

Dört yarışmacımızın kıyaslama sonuçlarına göz atmanın zamanı geldi. Bazı temel tasarım farklılıkları nedeniyle tüm kıyaslamaların hem iOS hem de Android'de tamamen aynı yapılamayacağını belirtmekte fayda var, ancak yine de elimizdekinin en iyisi bu.

AnTuTu sonuçlarıyla başlayalım.

AnTuTu karşılaştırma sonuçları

AnTuTu, CPU, GPU, RAM, I/O ve UX performansı dahil olmak üzere bir cihazın çeşitli yönlerini değerlendiren çok katmanlı, kapsamlı bir mobil karşılaştırma uygulamasıdır. Daha yüksek bir puan, genel olarak daha hızlı bir cihaz anlamına gelir.

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 1

iPhone'lar arasında, iPhone 12 Pro'nun öncekinden yüzde 30 daha yüksek puan almasıyla puanlarda büyük bir sıçrama var. Nesiller arasında oldukça önemli bir gelişme.

Bu arada, saat hızı artışı ROG Phone 3'e, OnePlus 8T'ye göre yüzde 7 avantaj sağlıyor ve onu ilk sıraya koyuyor. Her iki Android telefon da iPhone 11 Pro'dan daha yüksek puan alıyor, ancak yalnızca Asus, iPhone 12 Pro'yu ince bir farkla geçiyor.

Şimdi bir sonraki popüler ölçüt olan Geekbench 5'e geçelim!

Geekbench 5 Tek çekirdekli karşılaştırma sonuçları

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 2
Bu puanlar, Apple'ın rakiplerinden iki çekirdek eksik yongalarla performansta nasıl önde kalmayı başardığı konusunda iyi bir fikir veriyor. Apple A13 ve A14'ün tek çekirdekli performansı eşsiz. A14'ün yeni büyük çekirdeği ve daha yüksek saat hızı, ona A13'e göre neredeyse yüzde 20'lik bir kazanç sağlıyor. Ve A14Snapdragon 865+ ile karşılaştırırsak, her iki yonganın da büyük çekirdeklerinde 3.1GHz'de çalışmasına rağmen avantaj yüzde 60'tan fazla.

Geekbench 5 Çok çekirdekli karşılaştırma sonuçları

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 3
Doğal olarak, çoklu skor yarışında, Snapdragonlar ekstra çekirdekleriyle farkın bir kısmını kapattığı için sonuçlar daha eşit. Yine de iPhone'lar zirvede kalıyor. A14 Bionic, A13'ü yalnızca yüzde 5 oranında geride bırakıyor, ancak önceki sonuçlar kadar etkileyici değil. Snapdragon 865 ve 865+ arasındaki fark, ikincisinin yüzde 6 daha yüksek puan almasıyla iPhone'ların farkına benzer. Genel olarak, tüm çekirdekler kullanımda olduğunda, bu paketin tüm üyeleri oldukça benzer şekilde performans gösteriyor.

GFXBench araba kovalamaca sahnesi karşılaştırma sonuçları

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 4
GFXBench, telefonları zorlu bir animasyonu oluşturmaya zorlar ve sonuç, her telefonun saniyede elde ettiği ortalama kare sayısıdır. iPhone 12 Pro, telefonun 60Hz ekran yenileme hızıyla neredeyse eşleşen 58 puan aldı. iPhone 11 Pro 56 puan ile, yeni Pro iPhone'un sonucuna neredeyse yetişiyor. ROG Phone 3 ise ortalama 49 fps'ye ulaştı, ekranının size gösterebileceği maksimum 144'ün çok altında olsa da, hız aşırtmalı GPU'su ile OnePlus 8T'den 3 fps daha fazla görüntülemeyi başardı.

GFXBench Manhattan sahne karşılaştırma sonuçları

Bu, GPU'yu en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, grafik açısından son derece zorlayıcı bir oyun ortamını simüle eden GPU merkezli bir testtir. Ekranda grafik olarak yoğun bir oyun ortamını simüle eder. Elde edilen sonuçlar saniyede kare cinsinden ölçülür ve kare sayısı ne kadar çoksa o kadar iyidir.

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 5
Manhattan sahnesinde durum oldukça farklı. iPhone 12 Pro, 11 Pro ve OnePlus 8T neredeyse aynı puanlara sahip, sadece tek bir kare onları ayırıyor. ROG Phone 3, bu sahnenin yükü için daha iyi optimize edilmiş gibi görünüyor çünkü diğer üç telefondan yaklaşık yüzde 36 daha iyi bir sonuca sahip. Etkileyici bir sonuç, buna şüphe yok.

Jetstream 2 benchmark sonuçları

Apple ve Qualcomm karşılaştırması! Hangi işlemci daha iyi? - Resim : 6

Jetstream 2, tarayıcı hızını test eden bir kıyaslama uygulamasıdır. Tarayıcının kendisini açmaktan siteleri yüklemeye kadar, internette gezinme deneyiminizi etkileyen çeşitli parametreleri test eder. Bu testte iPhone galibiyeti oldukça açık. iPhone 12 Pro, her iki Android telefonu da büyük bir farkla yenen iPhone 11 Pro'dan yüzde 26 daha yüksek bir sonuçla birinci sırayı alıyor. Apple A14, Snapdragon 865+'ten iki kat daha yüksek puan alırken, normal Snapdragon 865, hız aşırtmalı sürümünün biraz gerisinde kalıyor. Görünüşe göre internette gezinme söz konusu olduğunda, iPhone'lar çok daha hızlı bir deneyim sunuyor.

Sonuç

Apple, yeni A14 Bionic ile performansta büyük kazanımlar elde etti ve bu, Apple'ın sunumu sırasında ileriye doğru büyük bir sıçrama olarak vurguladığı A14'ün nöral motorunun gelişmiş yeteneklerini hesaba katmadan gördüğümüz sonuç. Asıl soru, ortalama bir kullanıcının günlük kullanımda bu performans kazanımlarından ne kadar yararlanabileceği diyebiliriz. Birçok kullanıcının uygulamalarının birkaç milisaniye daha hızlı açıldığını fark ettiğinden şüpheliyiz. Yine de, bugün değilse, birkaç yıl içinde Apple ve diğer geliştiricilerin ortaya çıkardığı yeni özellikler için ekstra güce sahip olmaktan mutlu olabilirsiniz.

Snapdragon 865 yongaları söz konusu olduğunda, neredeyse her testte büyük oranda geride kalıyorlar. A14 için gerçek meydan okuyucunun gelecek olan Snapdragon 875 olacağı söylenebilir. Endişelenmeyin, Android 5nm'ye geçtiğinde, sonuçları bir kez daha karşılaştıracağız ve mücadele çok daha heyecan verici olacak.

Yorumlar
Arda
SD kraldır
Cevapla
ÇÇ
Snapdragon çöp. Kral kirindir
Cevapla
Ahmet
Kardeş yazarken içtiğinden bana da versene
Serhat
Tabiiki de Snapdragon işlemci daha iyi. A Bionic iş yapmaz.
Cevapla
Metin
Sd 875.1190 puan, a14 1560 puan placak iş değil.
Cevapla
Akif Bro
oneplus 8t almayı düşünüyorum ama ben telefonu aldıktan Snapdragon 875 5nm olarak gelirse yüreğim dayanmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.