Donanım

Apple’ın başı AirTag ile dertte: Her gün yeni bir dava açılıyor

Amerikalı teknoloji devi Apple tarafından kayıp eşyaların bulunabilmesi amacıyla geliştirilen AirTag, amacının çok dışında kullanımı yüzünden Apple’ın başına dert açıyor.

Apple’ın başı AirTag ile dertte: Her gün yeni bir dava açılıyor

Teknolojinin geliştirilmesi ile onun amacına uygun kullanılması bambaşka şeylerdir. Yıllardır dilden dile geçe geçe efsaneleşmiş bazı örneklere göre, ne barut silah yapımı için keşfedildi ne de atomun parçalara ayrılabilmesinin arkasında atom bombası yapma fikri vardı. Ancak kaşifleri tarafından bambaşka ve çoğu zaman da insanlığa fayda sağlayabilmek için yapılan bu icatlar, zaman içerisinde amacının çok dışında alanlarda kullanılmaya ve hatta bu yönleriyle de insanlığa zarar vermeye başladı.

İşte bu örneklerde olduğu kadar büyük kitlesel etkileri olmasa da Apple’ın yeni cihazı AirTag’da benzer bir süreçten geçiyor. Amerikalı teknoloji devinin eşyaların kaybolmasını önlemek ve kullanıcıların kendisine ait, araba, bisiklet vb. araçların her zaman konumlarını takip edebilmek için geliştirdiği bu cihazlar, eski eşlerin veya saplantılı aşıkların kötü amaçlarına alet edilmeye devam ediyor.

Apple’ın başı AirTag ile dertte: Her gün yeni bir dava açılıyor

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde biri erkek arkadaşı diğeri ise ayrıldığı eski eşi tarafından nereye giderlerse gitsinler, nereye taşınırlarsa taşınsınlar anında yerlerinin tespit edildiğini belirten iki kadın, söz konusu şahısların kendilerini Apple AirTag ile takip ettiklerini anlayarak Amerikalı teknoloji devini bu yüzden dava etti.

Her ne kadar Apple son zamanlarda bu tür olayların önüne geçebilmek için bir dizi güvenlik önlemine başvursa da hala bu konuda oldukça büyük sıkıntıların yaşandığı bir gerçek. Bakalım Apple bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.