Donanım

Apple'ın OLED iPad modelleri için tarih netleşti

Yeni 12.9 inç iPad Pro'da mini LED teknolojisini tanıttıktan sonra Apple, Kore'nin ETNews'ine göre gelecek yıldan itibaren diğer bazı iPad'ler için OLED ekranları benimsemeyi planlıyor.

Apple'ın OLED iPad modelleri için tarih netleşti

Büyük iPad Pro 12.9 mini LED ekrana geçerken, daha küçük modeller OLED'e geçiyor. Kore yayını ETNews, Apple'ın 2022'de çıkacak olan iPad'lerle sıçrama yapacağını bildirdi. Bunlar, LCD kullanmayan ilk Apple tabletler olacak.

Samsung ve LG, OLED panellerin muhtemel tedarikçileri. Şu anda iPhone 13 için OLED ekranlar üzerinde çalışıyorlar. LCD'den uzaklaşma kararının gerekçesi olarak görüntü kalitesi, ağırlık ve tasarımın önemli hususlar olduğu bildirildi. Bununla birlikte, telefon boyutunda OLED ekranlar çok sayıda üretilirken, tablet boyutunda olanlar nadir olarak karşımıza çıkıyor. Bazı Android tabletler bunları da kullanıyor, ancak Apple yılda yaklaşık 50 milyon iPad üretiyor. Bu nedenle şirketler fabrikalarının kapasitesini genişletmek için yatırım yapmak zorunda kalacaklar.

OLED iPad için tarih de belli oldu!

Diğer tabletlerde mini-LED yerine OLED kullanmanın bir başka nedeni de maliyet. Apple'ın alttan katlanmış özel bir OLED panel kullanmak zorunda kaldığı iPhone'un aksine, şirketin iPad'de benimseyeceği OLED ekranlar düz olacak. Bu, yeni panellerin maliyetinin, Apple'ın iPad Air'de kullanılan her LCD panel için şu anda ödediği tutara yakın olacağı anlamına geliyor.

Apple muhtemelen ilk başta birkaç modelle başlayacak ve kapasite genişledikçe daha fazlasını ekleyecek. Tabi tüm bu gelişmeler bir gecede olmayacak. Fabrikaların 2022'de genişletilebilmesi için bu yıl ekipman sipariş edilmesi gerekiyor, ardından 2023'te üretime başlamaya hazır olacaklar. Önümüzde bir seneden fazla vakit olduğu için gelişmeleri takp ediyor olacağız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.