Donanım

Asus, Netbook üretimini sonlandırdı

Tayvanlı üretici kullanıcılar arasında artık rağbet görmeyen Netbook üretimini sonlandırdı.

Asus, Netbook üretimini sonlandırdı

Teknolojinin olabildiğince hızlı gelişmesi daha birkaç yıl önce hayatımıza giren önemli yenilikleri piyasadan çekilmeye zorlayabiliyor. Aynı senaryoyu en fazla mobil dünyasında görüyoruz. Kayda değer paralar ödeyerek aldığımız telefonlar bir yıl içerisinde ikinci plana atılırken, bir sonraki yıl ise teknik özelliklerle yetersiz kalan bir ürün oluyor.

Netbook furyası Asus öncülüğünde dünya genelinde fazlasıyla rağbet görmüştü. Notebook’lara nazaran taşınma noktasında kolaylık sağlayan bu cihazlar uzun pil ömrü ve hafif yapılarıyla üreticiler arasında benimsendi. Tabi yukarıda bahsettiğimiz gibi bu ürünlerin literatürde bulunmaları pekte uzun sürmedi.

Tabletlerin kullanıcılar arasında sağlam bir yer edinmesini sağlayan iPad marka tabletler, devamında Android cephesinde ürün yelpazesinin çeşitlendirilesi ve akıllı telefon boyutlarının her geçen gün büyüme sağlaması Netbook’ların sonunu getirdi diyebiliriz. İnternette gezinmek, e-postalarını kontrol etmek gibi basit işlemleri kullanıcılar neredeyse her telefonda gerçekleştirebiliyor.
1357106921_asus-1015bx-blk249s-netbook-480-1.jpg

Dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden Asus yaptığı açıklamada 2013 yılından itibaren Netbook üretmeyeceğini bildirdi. Netbook platformunun öncü isimlerinden Asus aldığı karar sonrası hacimli üretimin dünya genelinde oldukça düşeceği ve daha sonra farklı üreticilerinde benzer stratejiyi izleyeceğini düşünüyoruz.

Ekran çözünürlüklerinin yanı sıra işlemci ve cephesinde yaşanan gelişmeler önümüzdeki süreçte Ultrabook’ların daha yoğun kullanılacağının işaretidir. Başta Asus olmak üzere, Acer, Lenovo ve LG cephesinde iddialı ürünleri önümüzdeki hafta düzenlenecek etkinlikte görmeyi umuyoruz.

Yorumlar
asus heranlamda şahane cihazlar üretti.üzüldüm bu habere.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.