Donanım

Batarya ömrünü korumanız için tavsiyeler

Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir. Bir notebook bataryasını maksimum verimle ve uzun ömürlü kullanmak için kullanıcı hatalarını minimize etmemiz gerekmektedir. Doğru kullanım için aşağıdaki tavsiyelere uymanızda fayda va

Batarya ömrünü korumanız için tavsiyeler

Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir. Bataryaların içerisinde Ni-Mh ve sıklıkla Li-Ion pil hücreleri, ayrıca bu hücreleri kontrol eden ve notebook ile batarya arasındaki iletişimi sağlayan bir de elektronik devre mevcuttur. Kısaca batarya yapısından bahsettikten sonra  kullanıcılar için tavsiyelere geçelim.

1323522631_icerdebatarya.jpg

Uzun ömürlü batarya için tavsiyelerimizi madde madde yazmaya çalışacağım.


1. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini  uygulamamız gerekir . Şarj-Deşarj işlemi yapılmazsa Li-Ion pil hücreleri  enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.

2. Bataryadaki enerji seviyesi   uyarı verdiğinde zaman kaybetmeden şarj adaptörünü takmalıyız. Batarya'nın bu kritik zamanda %0 a yaklaşarak kendiliğinden laptopumuzun kapanmasına izin vermemeliyiz nedeni   bataryamız  tekrar şarj edileceği zaman zorlama yapacak bataryanın ilk şarjı  alması güçleşecektir.

3. Laptopumuzu mümkün olduğunca batarya ile kullanmalıyız. Laptopumuz güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu uyarısı gözüktüğün de adaptör bağlantısını kesmeliyiz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlar da bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.

4.Bataryanın ömrünü  etkileyen  diğer gözden kaçan ayrıntı laptopumuzun ısınma sorunu.Eğer laptopumuzun soğutma sistemi yeterli değil ise bu durum bataryamızın aşırı derecede ısınmasına yol açacak ve  Li-Ion pil hücreleri zarar görmeye başlar bu ısınma bataryanın ömrünü hızla azaltır.

5. Laptopumuz aktif durumda iken batarya sökülmemeli bu durum bataryamızın laptopumuza tam temas edememesi ve kısa devre olmasına yol açabilir.Laptopumuz ve bataryamız için bu tavsiyemiz önemsiz gözükse bile maddi kayba yol açabilir.

6. Batarya ömrü azaldığında kesinlikle şoklama yöntemini uygulamamalıyız. Bataryamızın  kalan ömrünü de bu  gereksiz yöntemle tüketmiş olacağız. Şoklama bataryaya geçici bir kapasite kazandırır ve kısa süre sonra batarya tamamen ömrünü yitirir.

Bütün bunların yanında bataryalarınızın da orijinal kalitede olup  uzun ömürlü olması için aldığınız yerin güvenilir ve kaliteli batarya temin etmiş olması gerekmektedir. Bu konuda sizlere, her türlü pil konusunda Pilburada sitesini öneriyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.