Donanım

Bir şirket daha sanal gerçeklikle arasına mesafe koymaya başladı

Mark Zuckerberg’in geleceğin teknolojisi olarak gördüğü metaverse ve sanal gerçeklik evreni, her geçen gün biraz daha gündemden düşmeye devam ediyor.

Bir şirket daha sanal gerçeklikle arasına mesafe koymaya başladı

Tencent, son zamanlarda üzerinde çalıştığı bir projesinden vazgeçmeyi planladığına dair söylentilerin ardından, sanal gerçeklik (VR) donanım projesini sonlandırmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. İşte tüm detaylar.

Metaverse'un duyurulmasıyla birlikte, markalar kullanıcıların yeni bir sosyal ağ alanına erişmelerine olanak tanıyan kendi ürünlerini piyasaya sürmek için yarıştılar. Ancak, kimileri artık daha temkinli davranmaya başladı. Çinli teknoloji devi Tencent, geçen yıl XR birimi aracılığıyla VR tabanlı ürünler inşa etmeyi planlıyordu. Ancak şimdi, Metaverse hype'ının azalmasından sonra personelinden "başka fırsatlar aramalarını" istemiş gibi görünüyor.

Bir şirket daha sanal gerçeklikle arasına mesafe koymaya başladı

Yeni bir rapora göre, şirket hızlı karlılık elde etmede zorluklarla karşılaştı. Basitçe söylemek gerekirse, aynı kategorideki diğer rakip markalarla rekabet etmek için harcamak zorunda kalacakları para hiçbir kar getirmeyecek. Ayrıca, şirketin sanal gerçeklik üzerine odaklanmasının orijinal sebebi olan çekici oyunlar ve oyun dışı uygulamaların eksikliği de bu kararı etkiledi.

Daha önce, Tencent ayrıca yüzük benzeri el tipi oyun kontrol cihazı konsepti geliştirmişti, ancak bu birim 2027'ye kadar kar getirmeyecek. Bu nedenle, şirket bu projeyi de rafa kaldırmaya karar verdi. Marka, bir süredir VR'da çalışıyordu, ancak şimdilik kendi donanımıyla piyasaya girmenin bir anlamı olmadığına karar vermiş gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili daha fazla güncelleme için bir süre daha Tencent’i takip etmekte fayda var.

Yorumlar
Yakup
Zaten vr gözlükler çok pahalı bnce bütçe doştu ve kaliteli görüntüsü ve işlevi çok güzel olan vr gözlük piyasaya sürülmeli diğer adım ise projeler olmalı vr pahalı olunca istediğin kadar proje yapsa boşa kürek çekmiş olunur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.