Bu anlaşma çip krizini tamamen ortadan kaldırabilir!

Dünyanın en büyük iki işlemci üreticisi bir araya gelerek yeni bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma yürürlüğe girdiğinde çip krizi diye bir şey kalmayabilir.

Bu anlaşma çip krizini tamamen ortadan kaldırabilir!

Çip krizi kavramı, korona virüs salgınının baş göstermesiyle birlikte hayatımıza dahil olmuş bir şey. Her ne kadar daha önce de zaman zaman stokların azalması nedeniyle fiyatların yükseldiği dönemler yaşanmışsa da, bunlar kısa vadeli sorunlardı ve hiçbir zaman cihazların satışını baltalamamıştı. Bununla birlikte korona virüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte, teknoloji dünyası daha önce benzeri görülmemiş bir çip sıkıntısı içerisine düştü ve pandeminin etkisinin yavaş yavaş ortadan kalktığı şu günlerde bile bu sorun hala tam olarak çözülemedi.

İşte bu probleme kesin çözüm sunmak isteyen şirketlerin en başında, dünyanın en büyük ve en popüler işlemci markası Intel geliyor. Daha önce Samsung ile bir araya gelerek ortak hareket etme ve yeni projeler geliştirme kararı alan Amerikalı teknoloji devi, şimdi de bir diğer süper isim olan MediaTek ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Bu anlaşma çip krizini tamamen ortadan kaldırabilir!

Bu anlaşmaya göre Intel, MediaTek için çip üretiminde bulunacak ve MediaTek’de bu çipler sayesinde akıllı telefonlar için çok daha fazla yonga seti üretebilecek. Tabi üretilen bu çipler sadece akıllı telefonlarda değil, akıllı cihazların tamamı için kullanılabilir halde olacak.

Intel’in ilerleyen günlerde sektörün diğer devleriyle de anlaşmalar yapmaya devam etmesi ve yeni dökümhaneleri sayesinde çip krizine kalıcı çözüm getiren en önemli marka olması bekleniyor.