Donanım

Bu kasabanın duvarlarında QR kodlu plakalar var!

Wikipedia'dan dev proje!

Bu kasabanın duvarlarında QR kodlu plakalar var!

Tüm dünyada günde milyonların ziyaret ettiği, internette her gün en çok ziyaret edilen siteler arasında bulunan, aynı zaman açık kaynak sistemini kullanan Wikipedia'nın son projesi bu zamana kadar görmediğimiz projelerden.

Geçtiğimiz günlerde Güney Galler'da MonMouth adlı kasabada yepyeni bir proje hayata geçirildi. Kasabanın duvarlarına, üzerinde QR kod bulunan plakalar yerleştirildi.  Bu plakalar üzerinde Wikipedia'nın  logosunun ve yazısının bulunduğu ve birer adet te QR kodunun bulunduğu bir tasarıma sahip.

1338024459_20120522121642.jpg

Plakaların konulma ve projenin üretilme amaçlarına baktığımızda, turistik olarak karşımıza çıkması bizi son derece şaşırtıyor doğrusu. Kasabanın meşhur kalesinin sokaklarının duvarlarında asılı olan bu plakalar  turistin plakanın bulunduğu bölge ile bilgi almasını sağlıyor. Cihazlarını plakadaki QR kodlarına yakınlaştırıp okuttuğu zaman bilgi aktarımı gerçekleşiyor.

Bu proje dünyada bu zamana kadar gerçekleştirilen en kapsamlı çalışmalardan birisi olarak tanınıyor. Projenin mimarlarına baktığımızda Wikimedia İngiltere ve Monmouthshire County Council baş rolleri oynuyorlar. Kapsam bakımından dünyanın en iyi turistik tanıtım projesi olan bu projede 25 farklı dilde 712 makale ve binlerle tarif edilen fotoğraf yer alıyor. Yakın zaman içinde Kasabanın tüm sokaklarında görebileceği haberi verilen QR kod plakaları turistler için gerçekten çok muhim bir öneme sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.