Donanım

Google'ın Project Glass gözlüğüne yeni özellikler geliyor!

Dev arama motoru yeni patent başvuruları yaptı.

Google'ın Project Glass gözlüğüne yeni özellikler geliyor!

Google, geçtiğimiz aylarda tanıttığı son teknoloji gözlüğü Project Glass için dokuz yeni patent başvurusu yaptı. Dev arama motorunun yaptığı patent başvuruları arasında işitme engelli kullanıcılar için konuşmayı yazıya çeviren bir yazılım da yer alıyor.

1337941982_fft99mf2168274.jpeg

Google eğer bu sistemi geliştirirse bu sistem sayesinde duyma güçlüğü çeken ve işitme engelli kullanıcılar çevrelerindeki sesleri tanıyıp anlayabilecekler. Gözlüklerin tasarımında ekranında bulunan oklar ve yanıp sönen ışıklar sesin yönünü ve yüksekliğini gösterecek. Ayrıca konuşma seslerini yazı ile kullanıcıya aktaracak.

1337942006_project-glass.png

Patent metninin içeriğinde "Ses göstergelerinin giyilebilir bir hesaplama sisteminde görüntülenmesi" başlıklı metinde gözlüklerden bahsedilmiyor ama "kafaya oturtulan kask benzeri bir yapı" diye bahsedilmiş.

Google'ın başvurduğu patent listesine göre bahsedilen kask benzeri cihazda ayrıca kullanıcıların girdilerini almak için parmakla yönetilen dokunmatik ekran ve mikrofonlar da yer alıyor. Diğer bir patent başvurusu ise çok ilginç. Bu başvurudaki patent içeriğine göre cihazın kullanılıp kullanılmadığını otomatik olarak algılayacak burun kemeri sensoru bulunacak olması.

1337942023_google-project-glasslargevergemediumlandscape.jpg

Şimdiye kadar ürünün fiyatı ve piyasada çıkış tarihi hakkında bir bilgi verilmedi ama New York Times gazetesinin iddiasına göre gözlük yılsonuna kadar piyasaya çıkacak ve fiyatı da 250 ila 600 dolar arasında olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.