Donanım

Canon 120 Megapiksellik sensörü satışa sundu

Japon fotoğraf teknolojileri firması Canon, daha önce duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlük sunan sensörünü satışa sundu.


Fotoğraf makinelerinde çözünürlük yarışı belli bir doygunluğa ulaşmış olsa da özellikle profesyonel alanda bu yarış kısmen de olsa devam ediyor. Sensör üreticileri arasında yer alan Canon, iş dünyasına yönelik tasarladığı ve ilk olarak 2015 yılında duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlük sunan sensörünü resmi olarak satışa sundu. Özellikle iş dünyanının kullanımı için geliştirilen bu sensör ailesi 120 Megapiksel, 5 Megapiksel Global Shutter ve Ultra Düşük Işık CMOS olmak üzere 3 farklı sensörden oluşuyor.

Askeri amaçla kullanılan insansız hava araçlarında da kullanılan bu tarz özel sensörler son kullanıcılar için tasarlanan ürünler değil. Ağırlıklı olarak sanayi ve askeri amaçlarla kullanılan bu özel sensörlerden 120 Megapiksel çözünürlük sunan versiyonu çok uzaktaki konuları bile detaylı bir şekilde kayıt edebiliyor. Bu da özellikle askeri anlamda kullanılabilecekleri anlamına geliyor. Bu sensörle yapılan bir video kaydından alınan aşağıdaki görüntü detayın ne anlama geldiğini gözler önüne sermesi açısından önemli.

 

120 Megapiksel çözünürlük sunan sensörün boyutu ise 29.22mm x 20.20mm olarak açıklandı. Piksel boyutu 2.2μm x 2.2μm olan sensörün satış fiyatı ise talep sonrası açıklandığı için rakam bilgisi verilmiyor.

Bu yeni ürünlerle ilgili olarak bir video da hazırlayan Canon, yeni seri sensörlerin kabiliyetlerini gözler önüne seriyor. Özellikle Ultra Düşük Işık sensörü neredeyse zifiri karanlıkta bile video kayıt edebiliyor ve performansı da sıradan bir sensörün çok üzerinde. İşte o özel video:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.