ÇİN'in Google'ı Baidu'nun yeni akıllı telefonu Changhong H5018 gözüktü!

ÇİN'in arama motoru piyasasını elinde bulunduran Baidu şirketi yeni akıllı telefonuyla oldukça iddialı geliyor!

ÇİN'in Google'ı Baidu'nun yeni akıllı telefonu Changhong H5018 gözüktü!

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan ÇİN'de elektronik sektörü diğer ülkelerden biraz daha değil de epey farklı işliyor. Ülkede binlerce donanım üreticisi firma bulunuyor. Ayrıca tüm dünyada en iyi bilinen mobil cihazların birebir çakması diye tabir ettiğimiz klonları geniş bir sektör oluşturuyor.

Son zamanlarda dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olunan bu ülkede dev arama motoru Google'ın alternatifi olarak ortaya çıkan ve bir o kadar da tutulan Baidu yeni bir akıllı telefon ile geliyor. ÇİN'in Google'ı Baidu, ürettiği bu yeni akıllı telefon ile sektörde epey iddialı olacağa benziyor.

1337173876_baidu-changhong-h5018.jpg

Baidu firmasının yeni akıllı telefonunun donanım üreticisi çok yakından tanıdığımız ve bildiğimiz tecrübeli donanım üreticilerinden olan Foxconn'un ta kendisi. Baidu'nun bu yeni telefonunun modeli ise Changhong H5018 olarak sunuldu. 

Android temel çekirdeği üzerine geliştirilen yeni cihazın özelliklerine kısaca göz gezdirecek olursak,
Changhong H5018, 650MHz hızında çalışan ARM11 tabanlı MTK6573 işlemcisinden güç alıyor. 3.5 inçlik 480 x 320 piksellik ekran, 10.3mm kalınlık, Android 2.3.6 işletim sistemi, 130MB RAM, WCDMA veri bağlantısı, Baidu'nun özgün arayüzü, 3MP kamera, 300GB bulut depolama kapasitesi, microSD desteği, çift SIM kart, 1400mAh batarya, sesle kontrol, Baidu bulut hizmetleri gibi hizmetlerle karşımıza çıkıyor.

*Baidu'nun yeni akıllı telefonunun fiyatının  ise
kontratsız olarak 140$ olacağı duyuruldu.