Donanım

Diyarbakır'da elektriği su gibi içen evlere Bitcoin baskını

Gündemi sık sık meşgul eden sanal para birimi Bitcoin üreticilerine bir yeni daha eklendi. Dİyarbakır'da elektriği su gibi içen evlere Bitcoin baskını...


Gündemi sık sık meşgul eden sanal para birimi Bitcoin üreticilerine bir yeni daha eklendi. Ama bu sefer farklı şekilde.

Kaçak elektriğin had safhada olduğu bölgede gelen ihbar üzerine bölgeye giden ekipler, fabrikanın harcayacağı elektrik kadar kullanan bir evde işlem yaptı.

Gelen haberlere göre piyasada oldukça değerli olan Bitcoin, kısa yoldan zengin olmak isteyenleri bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gitmeye sevk etti. Bitcoin madenciliği için bölgeyi mesken tutan şahıslar, neredeyse bir fabrikanın tükettiği elektriği tüketerek Bitcoin işlemlerine başladılar. Kaçak elektriği yoğun kullanan şahıslara asıl darbeyi bölgedeki vatandaşlar vurdu.

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (DEDAŞ) yapılan ihbar üzerine bölgeye giden ekipler bazı ev ve iş yerlerinde incelemeler yaptı. DEDAŞ Saha Yönetim Direktörü Hasan Miroğlu, "Nasıl bir fabrikamız bizim için bir üretim kaynağı ise bu Bitcoin de o kadar enerji çeken sistemler kullanıyor. Onun için büyük trafoların direk bağlı olduğu sistemlerimizi özellikle kontrol altına alıyoruz. Bu gibi ihbarlar yoğun gelmeye başladı son zamanlarda onunla da ilgili diğer mücadelelerimizi nasıl yapıyorsak onlara da aynı vaziyette müdahale ediyoruz." dedi.

Yorumlar
Peşkeş
Devlet kaçak elektirik kulanan ibişlere el atmaz peşkeş çeker ve faturasını bize çıkarır ve akkoyunlarda devlet köprü yapıyor diye kendini teselli eder o olur
Cevapla
Ahmet
Devlet kaçak elektrik kullananlara da el atsın.
Cevapla
murat
gerek yok zaten biz ödüyoruz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.