Donanım

Dünyanın en güçlü işlemcisi tanıtıldı

NVIDIA, telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarda kullanılmak üzere tasarlanan Tegra 4\'ü tanıttı

Dünyanın en güçlü işlemcisi tanıtıldı

Dünyanın önde gelen çipset üreticilerinden NVIDIA, Tegra 4(Wayne) adını verdiği yeni birimini tanıttı. Tegra 3’ün 40nm mimarisinde üretiliyor olması cihazlarda ısınma, şarj sorunu ve performans düşüklüğünü beraberinde getirdi. Bu sebeple rakipleri Qualcomm ve Samsung Exynos işlemcilerin gerisinde kaldığı belirtilen serinin yenilenmiş versiyonu ise oldukça iddialı.

Telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanan Tegra 4, dünyanın en güçlü işlemcisi olarak tanıtıldı. Tegra 3’te olduğu gibi 4+1 çekirdek sayısını koruyan üretici firma daha düşük frekansta çalışan +1 çekirdek sayesinde telefonun uyku modunda daha düşük enerji harcamasını sağlayacak ve daha çok basit görevlerde kullanacak. 4G LTE destekli Tegra 4 grafik biriminde ise büyük yenilikler sunuyor. 28nm mimarisinde üretilen Tegra 4’te 72 GPU çekirdeği yer almakta.
1357542753_p1050181-580x326.jpg

Üretim mimarisinin değişmesi işlemci cephesinde hem pil hem de performans artışı sağlayacaktır. USB 3.0, çift kanallı DDR3L, 4K çözünürlüğünde görüntü destekleme ve 1440p kodlama-kod çözme Tegra 4’ün diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Cortex-A15 mimarisini taşıyan dört çekirdekli ilk işlemci olma özelliğini gösteren Tegra 4’lü telefonları şubat ayında gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi’nde görmeyi umuyoruz. Adı geçen ilk telefon ise HTC cephesinde üretilen M7 kod isimli telefon.

Yorumlar
İLKAY
nano teknoloji ivmesini yükseltmeye devam ediyor. 10 sene öncesini düşünüyorum da nereden nereye geldi durum çok enteresan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.