Donanım

DVD ölüyor!

DVD 2012 yılında son zamanlarını yaşıyor.

DVD ölüyor!

VCD'nin çıkması ile VHS ve BETA kasetleri ilgi görmediği için ölmüştü. DVD çıkınca da VCD'ye olan rağbet bitmişti. Şimdi sıra DVD de, streaming video ise DVD'nin ilgisini elinden aldı ve DVD son zamanlarını yaşıyor.

1335161850_1057.jpg

Netflix, Amazon Prime, Hulu Plus gibi servisler milyonlarca abonelerine internet üzerinden "stream film" izleme imkanını verince DVD'nin tahtı sallanmaya başladı.

Dijital Stream'in yükselişinden Prodüksiyon firmaları rahatsız oldu. DVD'lerin kar oranlarının stream versiyonlarına göre çok daha yüksek olması ve dijital ortam korsanlığı körüklemesi rahatsız olmalarında ki en büyük etken. Örnek verilecek olursa, Fast Five, The Hangover Part II ve Thor filmleri 25 milyondan fazla kez illegal olarak internetten indirilmesi olabilir.

TheDegree360 web sitesinin yayınladığı rapora göre, DVD'nin 2012 yılında resmen ortadan kalkacağını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre 1997'de piyasaya çıkan DVD daha 15 yıl sonra yok olmuş olacak.

Üyelik yoluyla film izlettiren servislerin pazar payı yüzde 94 oranında artarken online film izleme 2012'de 3.4 milyara ulaştı. Diskten film izleme 2.4 milyardan ileri gidemedi. Blu-Ray satışları yüzde 19 artış gösterirken  DVD satışları yüzde 20 oranında düştü.

Online stream yoluyla film izleyenler film başına 0,51 dolar, DVD ya da Blu-ray'le film izleyenler film başına 4.72 dolar ödüyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.