Donanım

Elon Musk'ın Mars roketi test uçuşunu başarıyla tamamladı!

SpaceX'in prototip roketi Starhopper, gerçekleştirdiği test uçuşunda 150 metre yüksekliğe ulaştıktan sonra rahatça yere geri iniş yaptı.


SpaceX, yeni nesil roketinin prototipine ait test uçuşunu güney Teksas’ta gerçekleştirdi. Roket, 150 metre seviyesinde ulaştıktan sonra tekrar yere iniş yaptı. 

Elon Musk'ın Mars roketi test uçuşunu başarıyla tamamladı!

Elon Musk'un sahibi olduğu SpaceX, 2023’te Ay’ın etrafına ve ilerleyen zamanlarda Mars’a göndermeyi planladığı insanlı uzay aracı Starship’in yeni nesil roket motoru Raptor'u test etmek amacıyla tasarladığı Starhopper prototip roketinin uçuşunu, güney Teksas’ta gerçekleştirdi. Motorun çalışmaya başlamasından birkaç saniye sonra havalanan uzay gemisi birkaç saniye içinde havalanarak, yerden tam 150 metre havaya yükseldi.  Bu arada Starhopper' test aracının, gerçeğinden daha kısa olduğunu ayrıca belirtelim.

SpaceX mühendislerinden olan Kate Tice, “Starship, müşterilerimize düşük maliyetli ve güvenilir lansman hizmetleri sunmak ve gezegenler arası bir uçuş sistemi olarak hizmet etmek için tasarlanmış, yeniden kullanılabilir bir sistemdir.” ifadelerine yer verdi.

Tasarımı sebebi ile bir su kulesine benzetilen Starhopper, bundan sonra daha uzun mesafeli test uçuşlarına tabi tutulacağı söyleniyor.

Gelecek için çok önemli olduğu düşünülen Starship roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması hedefleniyor. SpaceX bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmayı amaçlıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.