Exynos 2500, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha iyi güç verimliliği sunacak

Exynos 2500, güç verimliliği konusunda Snapdragon 8 Gen 4'ü geride bırakacak. Bu yeni işlemci, kullanıcıların cihazlarını daha uzun süre kullanmalarına olanak tanıyacak.

Exynos 2500, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha iyi güç verimliliği sunacak

Samsung'un bir sonraki amiral gemisi yonga seti olan Exynos 2500 ile ilgili söylentiler bir süredir dolaşıyor. Yeni bir rapora göre, bu işlemci güç verimliliği açısından Qualcomm’un yakında çıkacak olan Snapdragon 8 Gen 4 yonga setinden daha üstün olabilir.

Bu ayın başlarında Samsung ve Synopsys, ortak bir basın açıklamasıyla prototip 3nm işlem tasarımlarının başarılı bir şekilde seri üretimine başladıklarını duyurdular. Bu 3nm tasarımın, Samsung'un yakında çıkacak olan Exynos 2500 yonga setinde kullanılacağına dair spekülasyonlar vardı. Şimdi, Business Korea tarafından yayımlanan bir rapor da aynı şeyi iddia ediyor ve Galaxy S25 serisinin bu yonga seti ile geleceğini ortaya koyuyor.

Exynos 2500, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha iyi güç verimliliği sunacak - Resim : 1

Exynos 2500, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha iyi güç verimliliği sunacak

Rapordaki en ilginç kısım, Samsung Exynos 2500'ün enerji verimliliği konusunda Snapdragon 8 Gen 4'ten daha iyi olacağı iddiası. Tarihsel olarak, Qualcomm yonga setleri ham performans açısından önde olmuştur, oysa Exynos işlemciler daha çok güç verimliliğine odaklanmıştır. Yeni söylentilere göre bu trendin devam etmesi muhtemel görünüyor.

Bu iddiayı destekleyecek sayılar veya karşılaştırma testleri henüz bulunmamakla birlikte, Exynos 2500'ün çekirdek yapılandırması hakkında da çok az şey biliniyor. Bu, yonga setinin performans ve verimliliğini belirlemede önemli olacaktır.

Exynos 2500'ün teyit edilen özelliklerinden biri, ARM Cortex-X5 çekirdeklerini içerecek olmasıdır. ARM'ın, Cortex-X5’i mevcut en güçlü akıllı telefon CPU'su yapmayı planladığı ve bunun Snapdragon 8 Gen 4'te beklenen Oryon CPU çekirdeklerinden daha iyi performans göstermesi beklendiği söyleniyor.

Bu detayların çoğu sızıntılara ve sektör raporlarına dayanmaktadır. Bu bilgilerin yonga setinin potansiyel özellikleri ve performansı hakkında ipuçları verdiği doğru olsa da, bunları kesin olarak kabul etmemelisiniz.