Donanım

Fatih Projesin'de Netaş atılımı

Netaş, Fatih Projesi için tablet üretimcisi olma konusunda büyük adımlar atıyor.

Fatih Projesin'de Netaş atılımı

Yeni gelen haberlere göre Türkiye'nin yazılım devlerinden Netaş, Fatih Projesi için tablet üretimcisi olma konusunda büyük adımlar atıyor. Son yılların en büyük yatırımı olan Fatih projesi Türkiye'nin gündemine önemli bir gelişme olarak bomba gibi düştü.  Fatih Projesi için gerçekleştirilecek olan ihaleler bilişim sektöründe faaliyet gösteren donanım ve yazılım geliştirici firmalarının da canlanmasına neden oldu.

1337725668_fatih-projesi.jpg

Vestel firması, şu ana kadar proje kapsamında akıllı tahtalar ilk faz ihalesi galibi oldu. Uzaktan hizmet içi eğitim ihalesini ise Netaş almıştı. İlk tablet ihalesi ise General Mobile'ın olmuştu. General Mobile'ın kazandığı ihale 4000 adet tablet bilgisayar üretimi ile kısıtlıydı ve proje kapsamında 2014 yılına kadar alınması planlanan tablet sayısı ise 11 milyon adet olarak belirtiliyor.

1337725686_fatih-projesi-kapsaminda-160-tablet-dagitildi-iha-20120207ay516031-1-t.jpg

Tamamen yerli üretim tablet kullanma koşulu ise Fatih projesi için geliştirici, tedarikçi olmak için sıraya giren yabancı firmaları zorluyor. Koşullara göre firmaların ihalelere girebilmesi için Türkiye'de AR-GE merkezi açmaları ve parça üretimi gerçekleştirmeleri sorunlu.

Yeni gelen söylentilere göre ise yüzlerce mühendise istihdam sağlayan yazılım üreticisi Netaş, Fatih projesinin donanım ihalelerine aday olabilmek için, İngiliz tablet üreticisi Delonex'i satın almayı planlıyor.

Delonex, 1986 yılında kuruldu ve İngiliz üretici OLPC (One Laptop Per Child) projesi kapsamında da üretim gerçekleştirmiş ve bu alanda uzmanlaşmış bir firma.

Yorumlar
Misafir
samanlı ya nezaman gelicek (yıldırım/ bursa)
Cevapla
Misafir
İngiliz tablet üreticisi Delonex'i satın almayı planlıyor. demişsiniz ama böyle bir firma google da bulamadım, firmanın web site adresini verebilirmisiniz..!!!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.