Donanım

Google, Apple’ın rakipsiz olduğu bir sektöre girmek için kolları sıvadı

Amerikalı teknoloji devi Apple, hemşerisi Apple’a yeni bir sektörde daha rakip olabilmek için kolları sıvadı.

Google, Apple’ın rakipsiz olduğu bir sektöre girmek için kolları sıvadı

Apple, geliştirdiği yeni teknolojilerle sık sık adından bahsettiren bir şirket. Her ne kadar ülkemizde yeterince kullanılmasa da AirTag adı verilen küçük takip cihazları da yine bu yeni teknolojilerden biri. İlk defa 2021 yılında tanıtılan AirTag, tanıtıldığı günden bu yana tartışmaların da ilgi odağı haline geldi.

Apple tarafından gerçekleştirilen lansmanda, artık hiçbir şeyiniz kaybolmayacak sloganıyla tanıttığı AirTag, aslında teoride son derece faydalı bir cihaz. Teoride diyoruz çünkü teorik olarak bu cihazların kaybolması muhtemel eşyaların yanında tutulması, hayvanların tasmalarına takılması ve hatta kalabalık gruplarla gidilen seyahatlerde çocukların yanında bulundurulması için geliştirildi.

Google, Apple’ın rakipsiz olduğu bir sektöre girmek için kolları sıvadı

Uygulamada da bu amaçla kullanan insanların sayısı bir hayli fazla. Ancak özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde AirTag yüzünden eski kocasının izini bulup darp ettiği, saplantılı aşıklarından bir türlü kurtulamadığı için psikolojik sıkıntı yaşadığı için hayatının çekilmez olduğu kadınların sayısı da günden güne artıyor.

Ancak bu kötü niyetli kullanımları görmek istemeyen Google’da Apple’ın AirTag’ına rakip olabilecek bir cihaz geliştirmeye başladı. Bir teknoloji analisti tarafından paylaşılan bilgilere göre Google, yeni takip cihazına şimdilik Grogu ismini vermiş durumda. İsim sonradan değişir mi yoksa cihaz bu isimle mi satışa sunulur orası bilinmiyor ancak gelen ilk bilgilere göre Grogu, birçok farklı renk seçeneği ve üzerinde dahili olarak bulunan bir hoparlör desteği ile satışa sunulacak. Google’ın takip cihazının ne zaman tanıtılacağı konusunda ise şimdilik bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.