Qualcomm, Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 yongalarını duyurdu!

Qualcoom Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 yongaları ile ortalığı yıkıp geçecek. İşte tüm detaylar.

Qualcomm, Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 yongalarını duyurdu!

Qualcomm, akıllı telefon işlemcileri söz konusu olduğunda pazarın önde gelen oyuncularından biri. Şirket ayrıca giyilebilir cihazlar için çipler üretmeye başladı ancak bu alanda pek başarılı olamadı.

Şimdi şirket, Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 ve Snapdragon W5+ Gen 1 yongalarının piyasaya sürülmesiyle giyilebilir yonga serisini yeniledi. İlk büyük değişiklik, şirketin Snapdragon Wear markasını terk etmesi ve yeni duyurulan yongaların ana Snapdragon markasının bir parçası olması. Wear markası kaldırılmış olsa da, çipler hala giyilebilir cihazları hedefliyor.

Qualcomm, Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 yongalarını duyurdu!

Qualcomm, Snapdragon W5 ve W5+ Gen 1 yongalarını duyurdu! - Resim : 1

Snapdragon W5, çocuklara yönelik akıllı saatler veya fitness takipçileri gibi bütçeye veya daha basit cihazlara yönelik, Snapdragon W5 Plus, daha üstün giyilebilir cihazlar için tasarlanmış. W5 ve W5+ Gen 1 arasındaki temel fark, Plus olmayan modelin bir AON Yardımcı İşlemcisi ile gelmemesi. Platform, Snapdragon Wear 3100 ve 4100 yongalarında bulunan hibrit mimariyi koruyor. Yeni çipler, etkileşimli görevleri yerine getiren bir ana işlemciye sahip ve ayrıca pil ömründen tasarruf etmeye yardımcı olmak için her zaman açık olan bir ekran için bir yardımcı işlemci mevcut.

Yardımcı işlemci, ses, sağlık izleme özellikleri, dijital asistanlar için anahtar kelime algılama ve bildirimlerle ilgili görevleri gerçekleştirebiliyor. Ayrıca yerleşik makine öğrenimini de destekleyebilir, ancak bundan yararlanmak şirketlere bağlı.

Bir diğer önemli değişiklik ise talaşların üretim süreci biçiminde ortaya çıkıyor. W5 ve W5+, ana işlemci için 4nm işlemi kullanılarak üretildi; bu, öncekiler için 12nm işleminden büyük bir sıçrama. Yardımcı işlemci, önceki modeldeki 28nm işlemciye kıyasla bir yükseltme olan 22nm işlemi kullanılarak yapılır.Buna karşılık, Galaxy Watch 4 serisine güç veren Samsung Exynos W920, 5nm işlemi kullanılarak yapılırken, Watch Series 7 için Apple S7 yongası 7nm işlemi kullanıyor.