Google'dan tablet kullanıcılarına güzel haber

Google, 20 uygulamayı tabletler için güncelleme ve optimize etme sözünü yerine getirmeye başladı.

Google'dan tablet kullanıcılarına güzel haber

Teknoloji devi, tümü tabletlerin daha büyük ekranlarından yararlanan Google Drive, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Keep için bir dizi yeni özellik kullanıma sundu.

Bunlar, yan yana açık iki pencereniz olduğunda birden fazla görevi yürütmeyi ve bir uygulamadan diğerine içerik aktarmayı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz araçlar. Artık, örneğin Chrome gibi uygulamalardan metin ve görüntüleri bir Google belgesine veya elektronik tablo hücresine kolayca sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu, notların veya raporların yazılmasını eskisinden çok daha hızlı hale getirebilir.

Google Drive'a herhangi bir şey yüklemeniz gerekirse, uygulamayı bölünmüş bir pencerede açabilir ve ardından dosyaları sürükleyip bırakabilirsiniz. Artık iki Drive penceresini zaten açık olan her şey için mevcut görünümü kaybetmeden yan yana açarak dosyaları karşılaştırabilirsiniz.

Google'dan tablet kullanıcılarına güzel haber

Özellikle uzun PDF dosyalarını veya belgelerini inceliyorsanız bu özellik oldukça kullanışlı. Özelliğe erişmek için bir Drive dosyasındaki üç noktalı menüyü tıkladığınızdan ve "Yeni pencerede aç" seçeneğini belirlediğinizden emin olun. Ayrıca artık belirli sürücü dosyalarına doğrudan erişim için bağlantılar oluşturmak istiyorsanız, dosyaları Google Keep'e sürükleyerek bunu kolayca yapabilirsiniz. Ve Keep'te başka bir yerde kullanmak istediğiniz herhangi bir resminiz varsa, bunları bir nottan başka bir uygulamaya sürükleyebilirsiniz.

Son olarak, tabletinizle klavye kullanıyorsanız artık Drive, Dokümanlar ve Slaytlar'da gezinirken seç, kes, kopyala, yapıştır, geri al ve yinele gibi klavye kısayollarını kullanabileceksiniz.

Google, son birkaç yıldır Android tablet kullanıcılarına tam olarak öncelik vermiyor, ancak Android 12L'nin piyasaya sürülmesi, platformun daha büyük ekranlar için eksikliklerini giderme girişiminde umut verici bir başlangıç gibi görünüyor. Mayıs ayında Google I/O'da uygulamalarını optimize edeceğini duyurduğunda şirket, Android tabletler için yeniden uygulama geliştirme konusunda ciddi olduğunu gösterdi. Umarım bu değişmez ve gelecekteki güncellemeler tablet kullanıcıları için Android deneyimini iyileştirmeye devam edebilir.