HarmonyOS'te çalışacak uygulamalar belli oldu

HarmonyOS'un gelmesinin üzerinden çok zaman geçmedi. Şimdi yeni işletim sisteminde çalışacak uygulamalar belli oldu.

HarmonyOS'te çalışacak uygulamalar belli oldu

Çinli teknoloji devi Huawei, bir dizi ürün için en yeni HarmonyOS 2 işletim sistemini resmi olarak yayınladı. Bununla birlikte, şirketin en son yazılımı artık akıllı telefonlarda da mevcut.

Huawei şimdi yeni HarmonyOS 2 işletim sistemini akıllı telefonlarına, tabletlerine ve diğer birçok cihazına. Huawei Mate 40 serisi, Mate 30 serisi, P40 serisi, Mate X2, Nova 8 serisi, MatePad Pro ve daha pek çok cihaz HarmonyOS alacak.

İşte HarmonyOS'ta çalışacak uygulamalar

HarmonyOS'te çalışacak uygulamalar belli oldu - Resim : 1

HarmonyOS, birkaç uygulama ile önceden yüklenmiş olarak gelecek ve üçüncü taraf uygulamalar için de destek içerecek. Ancak uygulama mağazasında bu tür birçok uygulama mevcut. Şirket şimdi, yeni işletim sistemi için desteklenen uygulamaları listeleyen Huawei App Store'da HarmonyOS Zone'u sunuyor. Huawei App Marketplace'teki HarmonyOS Zone ile işletim sistemi kullanıcılarının uyumlu uygulamaları bulması ve yüklemesi daha kolay hale geliyor. Kullanıcılar, ayrılmış bölgeyi bulmak için App Marketplace'te "HarmonyOS" veya "HongMeng" araması yapabilir. HarmonyOS için yapılan uygulamalar simgenin köşesinde “HMOS” ile etiketleniyor.

Huawei, şirket içi işletim sistemine yeni özellikler eklemek ve üçüncü taraf geliştiricilerin platform için uygulamalar yapmasını kolaylaştırmak için çok çalışıyor. Bu yeni işletim sistemini piyasaya sürdüğü sırada Huawei, 100 cihazı güncellemeyi planladığını ve işlemi tamamlamasının 1 H1 2022'ye kadar sürebileceğini söyledi.

Şirketin, bu yılın sonuna kadar HarmonyOS (veya Çin'deki adıyla HongMeng OS) çalıştıran 300 milyondan fazla cihaza sahip olma planı var. Huawei'nin yeni yazılımını Android'e alternatif olarak kurmayı başarıp başaramayacağını görmek ilginç olacak.

Huawei, HarmonyOS'un tüm temel yapılarını “Open Atom Open Source Foundation” kurumuna bağışladı. Bu, ilgilenen üreticilerin HarmonyOS sistem kodlarını almalarını ve gereksinimlerine göre ürünler geliştirmelerini sağlayacak. Şu anda HarmonyOS ile çalışan 500.000'den fazla geliştirici var ve şirket yakında daha fazlasının katılmasını bekliyor.