Donanım

Huawei tam bağımsızlık için bir adım daha atıyor

ABD yasaklarından sonra ciddi darbeler alan Huawei kararlı adımlarla ayağa kalkıyor. Şirket şimdi çip problemini de çözeceği bazı adımlar atıyor.

Huawei tam bağımsızlık için bir adım daha atıyor

ABD, ulusal güvenlikle ilgili endişelerden dolayı geçen yıl Huawei'yi ticari kara listeye almış ve yakın olduğu ülkelerin 5G iletişim şebekelerine Huawei ekipman kurmaması için uluslararası bir çalışma başlatmıştı. Sonuç olarak, Huawei, bir önceki yıl boyunca 18 milyar doların üzerinde harcadığı ABD tedarik zincirine artık erişemez hale geldi. Bununla da kalmayıp şirketin Google tarafından geliştirilen yazılımları bile kullanması yasaklandı. Tam bir yıl sonra, ABD Ticaret Bakanlığı, ihtiracatı engelleyen kuralda bir değişiklik yaptı.

Huawei kendi çiplerini üreteceği bir fabrika kuruyor!

Huawei tam bağımsızlık için bir adım daha atıyor - Resim : 1

ABD ihracat kuralı değişikliği, Huawei'nin kendi tasarladığı 5nm Kirin yongalarına erişmesini engelliyor. Bu durumda Huawei de artık kendi yonga setlerini üretmek zorunda. Apple dahil olmak üzere çoğu büyük şirket gibi, Huawei de çip tasarımlarını TSMC gibi üretimhanelerde üretiyordu. ABD'nin Huawei'ye çip teslimatını yasaklamasından önce Huawei, TSMC'nin Apple'dan sonra en büyük ikinci müşterisiydi. Ticari kara listeye yerleştirildiğinden beri Huawei, kendi yazılımını ve donanımını yapmayı öğrendi.

Bugün, Digitimes'tan Huawei Çin Wuhan'da kendi çip üretim fabrikasını açmak için kolları sıvadı. Üretimin 2022'den itibaren aşamalar halinde başlaması bekleniyor. Huawei'nin HiSilicon ünitesi kesinlikle 5nm Kirin 9000 gibi yüksek güçlü yongalar tasarlama yeteneğine sahip. Sonuca baktığımızda tüm bu yasaklar Huawei'nin kendisini geliştirmesine yol açmış görünüyor.

Yorumlar
Wectorman
2022 yılından sonra gsm sektörü bugünkü halinden farklı olarak bambaşka bir hal alacak ve buna en hazır şirket bence HUAWEİ bir düşünün hem teknolojik anlamda rakipleriyle boy ölçüşebilecek cihaz üretiyorsunuz ve bu cihazları kendi işlemcilerinizle akıllı hale getirip yine kendi yazılımınızla taçlandırıyorsunuz, bu çok büyük bir başarı bundan 10 sene sonra başka üreticiler bile HUAWEİ den HARMONY OS için kullanım hakkı isteyebilir öyle de olacaktır, bu firnayı artık büyük bir felaketten başka hiçbir şey durduramaz.
Cevapla
Wectorman
Huawei tamamen HARMONY OS, a geçtikten sonra global anlamda 3.bir ekosistem olarak yerini alacak bir de eğer söyledikleri gibi HARMONY OS,, ANDROİD, ten daha hızlı daha stabil çalışırsa bunu da kullanıcılar fark ederse işler o zaman bambaşka bir boyut kazanacak kendi tahminim eğer Huawei kendi ekosistemini başarıyla cihazlarında geliştirir ve kullanıcı memnuniyeti sağlar ise işte o zaman film başlıyor demek artık GOOGLE düşünsün çünkü karşısında muazzam bir inovasyon ve teknolojik alt yapısı olan yeni bir oyuncu sahaya inmiş olacak. ANDROİD OS, un güvenlik açıkları her ne kadar bazı güncellemelerle giderilmeye çalışılsa da siber saldırı ve bu tip eylemlerle daha çok karşılaşacak bu kesin Huawei kendi işlemcisini, kendi yazılımını, kendi telefonunu üretebiliyor diğerlerine geçmiş olsun.
Cevapla
AHMET EMİR
Helal be Huawei en sevdiğim markasın ve hep öyle olucaksın
Cevapla
Taner
Her engel başka yol açar Türkiye de bu yolda çok yol kattetti savunma sanayi en iyi örnek
Cevapla
Fırat
Yaoo adamlar biliyordu Huawei Apple geçicek yoksa niye yaptırım yapsın her zaman böyle bu abd bir diğer örneği de mesela bizim kendi yaptığımız ihalar mesela adam diyerki yapma ben sana veririm yani hep bana bağlı kal diyor sen üretme o niye
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.