Donanım

Internet Explorer bu sefer gerçekten veda ediyor!

Yılların emektarı Internet Explorer bu sefer gerçekten veda ediyor. Yeni açıklanan işletim sistemi Windows 11, Internet Explorer'ı tarihten siliyor.

Internet Explorer bu sefer gerçekten veda ediyor!

Windows 10 kullanıcısı olarak Internet Explorer'a, Microsoft Edge'in eski sürümüne ve yeni Chromium destekli Edge'e erişim hakkınız mevcut. Bu tarayıcı üçlüsünün zamanla en az gözdesi haline gelen Internet Explorer şimdi emekliye ayrılıyor. Windows 11 işletim sistemi Internet Explorer çalıştırmayacak.

Microsoft dün yaptığı bir açıklamada Windows 11'de Internet Explorer'ın "devre dışı bırakılacağını" açıkladı. Explorer, artık Windows'tan tamamen siliniyor. The Verge'e konuşan bir Microsoft sözcüsü, "Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması Windows 11'de kullanılamayacak. Microsoft Edge, Windows 11 için varsayılan tarayıcı olacak" ifadelerinde bulundu.

Windows 11, Internet Explorer'ı tarihe gömüyor

Internet Explorer bu sefer gerçekten veda ediyor! - Resim : 1

Normalde Interner Explorer için son tarih 15 Haziran 2022 olarak konuşuluyordu. Ancak yeni bir kararla Windows 11 artık tarayıcıyı tamamen sildiğini duyurdu.  Artık iexplore gibi kısayollar kullanırsanız, Explorer yerine Microsoft Edge'e yönlendirileceksiniz. Windows 11 gelişiyle birlikte bir çok farklılık ve yenilik getirdi. Bu yeniliklerden biri de Internet Explorer'ın gidişi olacak.

Microsoft, Internet Explorer'ı 20 yıldan uzun bir süredir ilk kez Windows'un yeni bir sürümüyle birlikte sunmayacak. İnternet tarayıcısı yayınlandığı ilk tarih olan 1995'ten bu yana Windows kullanıcıları tarafından kullanıldı. Ancak yavaşlığı yüzünden geçtiğimiz son yıllarda internette espri malzemesi haline gelmişti. Internet Explorer daha fazla espri konusu olmadan artık emekliye ayrılıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.