Donanım

İntel 375 milyon dolar değerinde patent satın aldı!

Çip üreticisi İntel ileri teknoloji firması İnterdigital'den değişik kablosuz teknoloji yeniliklerine patent aldı.

İntel 375 milyon dolar değerinde patent satın aldı!

Patent anlaşmaları genel olarak cep telefonu ve bilgisayarlardaki kablosuz yenilikleri kapsıyor. Bilgisayarlardaki hakimiyetinden sonra çiplerinin mobil cihazlarda da geniş çaplı kullanımını artırmaya çalışıyor. Akıllı telefon, diz üstü bilgisayar ve diğer taşınabilir bilgisayarlarda bulunan teknolojileri içeren çok sayıda patente sahip. Özellikle akıllı telefon pazarında İntel'in bir çok rakibi bulunuyor. İntel kablosuz ağlar üzerinden arama yapma ve veri yollama metotları konusundaki çalışmasını kurulduğu günden beri istikrarla devam ettiriyor.

Haziran başlarında İntel'in adı geçen ilk akıllı telefonu Everything Everywhere ağı üretti. 3G teknolojisinde bir çok patente sahip ancak akıllı telefon sektörüne alışıldığı gibi girememesi İntel'in çabalarını durdurmuyor.

1340396390_intelphone.jpg

Üretilen ilk İntel telefon San Diego tek çekirdekli Atom Z2460 işlemcisini kullanıyor. Hızla gelişen akıllı telefon sektöründe patent tartışmaları önemli boyutlara ulaştı. Rakip firmalar son teknoloji telefonlar ve tablet PC'lerdeki teknolojiler konusunda birbirine dava açıyor. İntel de patent  konusunda payına düşeni yapıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde İntel'in 375 milyon dolarlık 1700 patent alması bunun kanıtı oldu ve diğer teknoloji üreticilerini harekete geçirebilir. Akıllı telefon alanında önde gelen Apple, HTC, Samsung ve Google gibi firmaların duruşmaları hala devam ediyor. Bazıları ise birbirleriyle anlaşma yoluna gidiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.