Donanım

Intel, Gemini Lake ile donatılmış SoCs modellerini tanıttı!

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi konumunda bulunan Intel, SoCs pazarına da damgasını vuruyor.

Intel, SoCs pazarında büyük oynuyor!

Yazımıza öncelikle SoCS'in ne anlama geldiğini açıklamakla başlıyoruz: SoCs; bir bilgisayar veya elektronik sisteminin  tüm bileşenlerini tek bir çip üzerinde barındıran entegre devrelerin genel adı.

Çok küçük bir kasada, bilgisayarlarda bulunan pek çok donanım, tek bir entegre yonga üzerinde toplanabiliyor. Elbette bu bileşim, özenle tasarlanan ve parçaları tek tek seçilen PC mimarisine göre çok daha zayıf ama bir o kadar da ekonomik.

Intel, Gemini Lake ile donatılmış SoCs modellerini tanıttı! - Resim : 1

Intel, kısa süre içinde yeni SoCs modellerinin satışa sunulacağını duyurdu. Söz konusu cihazlar Intel Pentium Silver ve Celeron SoCs işlemcileri ile donatılacaklar.  

Pentium Silver J5005 ile zenginleştirilen cihaz; dört çekirdekli 2.80 GHz'lik işlemci, 4 MB ön bellek ve  UHD Graphics 605 iGPU ile yapılandırılacak. Ekonomik model Celeron SoCs ise; 2.70 GHz dört çekirdekli işlemci, 4 MB ön bellek ve UHD Graphics 600 iGPU'ya sahip olacak. 

Her iki cihaz da iki adet DDR4 SO-DIMM, bir adet 2.5-inch SSD veya HDD,  802.11 ac WLAN, Bluetooth 5.0, ikili HDMi ve ikili USB 3.0 desteği sunacaklar. Söz konusu cihazların fiyatı 299 ve 399 dolar arasında değişecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.