Donanım
Intel de kripto para işine giriyor

Intel'den ilginç 'Mining' hamlesi!

Intel, Amerika Federal Ticaret Dairesi'ne ilginç bir patent başvurusunda bulundu. Firma "Bitcoin" furyasının resmi donanım şirketi olma niyetinde.

ABDli çip üreticisi Intel için, 2018 yılının ilk ayları önceki yılın aynı dönemine oranla biraz sönük geçti. Şirket hala işlemci dünyasının açık ara bir numara olmasına rağmen; AMD'nin yaptığı Ryzen hamlesi dengeleri az da olsa değiştirdi. 

Intel şimdilerde  Bitcoin madenciliğe özel bir donanım "hızlandırıcı" tanıtma niyeti güdüyor. Intel sözcüsüne göre söz konusu proje üzerinde 2016 başından itibaren yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların meyvesini vermesi 2 yıldan uzun sürdü.

Intel'den ilginç 'Mining' hamlesi! - Resim : 1

Bununla birlikte Intel'in, Amerika Federal Ticaret Komisyonu'na "patent" başvurusu yapması ile her şey netleşti. 

Şirket sözcüsü  "Bitcoin madenciliğinde kullanılan yazılım ve donanım, SHA-256 işlevlerini art arda ve sürekli olarak gerçekleştirmek zorunda. Bitcoin madenciliği yoğun olabiilir ve ciddi miktardaki saklama kapasitesi gerektirebilir. Biz de Intel olarak bulunu başarmak niyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

Intel'in "Sanal madencilik" alanındaki en büyük kozu tüm rakiplerden daha az enerji talep etmesi. ASIC, SoC, CPU ve FPGA gibi mimariler, rakiplerinden yüzde 35 daha az enerji talap edecekler. Söz konusu yapı; yeni anakartlar ve işlemciler sayesinde mümkün olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.