Donanım

iPhone daha ucuza satılacak!

Apple, Samsung ile iPhone fiyatlarını düşürmek adına toplantı gerçekleştirecek.

Apple, iPhone fiyatlarını düşürecek!

Apple’ın akıllı telefon konusunda en büyük rakiplerinden biri olan Samsung, aynı zamanda şirketin en üst seviye akıllı telefonu olan iPhone X’in de tek OLED ekran tedarikçisi konumunda. Samsung’un, Apple’ın talep ettiği ekran miktarını ve kalitesini sunabilecek tek şirket olması, Güney Koreli teknoloji devinin fiyat belirleme konusunda eline çok ciddi koz vermektedir ki bu nedenle Samsung’un yalnızca iPhone X satışlarından 2018 yılında elde edeceği kârın 22 milyar dolar seviyesinde olması düşünülüyor.

iPhone X tanıtımı sonrası, Çinli üreticiler, sürpriz bir şekilde iPhone X’un çentiğini alıp OLED ekranı ‘pahalı’ olduğu gerekçesi ile gereksiz gördüler. Bu duruma Apple fanatiklerinin iPhone X’e yoğun bir ilgi gösterdikten birkaç ay sonra cihaz satışlarının düşmesi de eklenince, Samsung’un fiyat belirleme konusunda eli iyice zayıflamış oldu.

Apple, Samsung’un ürettiği her bir OLED ekran için ortalama 110-130 dolar arası bir bedel ödemekteydi. Bu da iPhone X maliyetinin neredeyse 3’te 1’ine denk geliyor. Yüksek fiyatlandırmanın cihaz satışlarını düşüreceğini iPhone X ile birlikte anlayan Apple, 2018 model iPhone’ların da ekranlarını üretecek olan Samsung ile ekran fiyatlarını düşürmesi için masaya oturdu. 

Bu görüşme sonrası gelecek model iPhone’ların fiyatı ile tüketicide karşılık bulamayan iPhone X’dan daha makul bir fiyata sahip olması bekleniyor. Bu konuda henüz net bir anlaşma yapılmış değil ancak toplantının gerçekleştirilecek olması bile bir uzlaşmaya varılabileceği ihtimalini yükseltmekte.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.