İşte iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 ile sunulan tüm özellikler!

Apple yeni güncellemelerini sundu. Bir çok kolaylık getirecek olan bu yeni güncellemelerin özelliklerine gelin hep birlikte göz atalım.

İşte iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 ile sunulan tüm özellikler!

Apple bugün iOS 15.4, iPadOS 15.4'ün ilk betalarını test amacıyla geliştiricilere sundu ve en son iOS işletim sistemlerine bir dizi yeni özellik ekledi. iOS 15.4, bugüne kadar iOS 15'e yaptığımız en büyük güncelleme. Bu güncelleme ile Evrensel Kontrol, maskeli Face ID, yeni emojiler ve çok daha fazlası geliyor.

Maske ile Face ID

apple

iOS 15.4 ile artık bir maske takarken iPhone'unuzun kilidini açma seçeneği var. Apple, tam yüz kimliğinin daha güvenli bir seçenek olduğu konusunda uyarıyor, ancak maske ile Face ID artık mevcut. Face ID, iOS 15.4'e güncelleme yapıldıktan sonra etkinleştirilebilir ve kimlik doğrulama amacıyla gözlerinizin etrafındaki alanı kullanmak üzere tasarlanmıştır. Gözlüklerle çalışır, ancak güneş gözlükleriyle uyumlu değildir ve bir maske takılıyken kilidini açmak için iPhone'a bakıyor olmanız yeterli olacak. Maskeli Face ID, iPhone 12 ile sınırlı görünüyor, ancak Apple Pay işlemlerini ve üçüncü taraf uygulama girişlerini doğrulamak için kullanılabilir.

Evrensel Kontrol

iPadOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3, iCloud hesabınızda oturum açmış olan iPad'leri ve Mac'leri kontrol etmek için tek bir imleç ve klavye kullanmanıza izin vermek üzere tasarlanmış, uzun zamandır beklenen Evrensel Kontrol özelliğini etkinleştirir. Evrensel Kontrol'ün kullanımı çok kolay ve iPadOS 15.4 ve ‌macOS Monterey‌ 12.3'e yükselttiğinizde varsayılan olarak etkinleştirilir. Örneğin, bir MacBook'unuz ve bir iPad'iniz varsa, MacBook'un izleme dörtgeni ve klavyesi doğrudan ‌iPad‌'in ekranında da kullanılabilir.

Emojiler

Bahar iOS güncellemeleri genellikle yeni emoji karakterleri getirir ve iOS 15.4 bir istisna değil. Beta sürüm, toplam 112 yeni karakter için 37 emoji ve 75 cilt tonu ilavesi ekleyerek Emoji 14 desteği sunuyor.

El sıkışma emojisinde bir güncelleme ile birlikte kalp eller, sağ el, sol el, avuç içi aşağı el, avuç içi yukarı el, işaret parmağı ve başparmak çapraz olan el, izleyiciyi işaret eden işaret gibi birkaç yeni el emojisi var.

Kısayollarda Kişisel Otomasyonlar İçin Bildirimleri Kapatın

Etkinleştirilen Kısayollar için bildirimleri açıp kapatmanıza olanak tanıyan yeni bir "Çalışırken Bildir" seçeneği var. Bu seçenekle, ‌iOS 15‌'in önceki sürümlerinde mümkün olmayan bir Kısayol etkinleştirildiğinde bilgilendirilmemeyi seçebilirsiniz.

iPadOS Notlar Uygulaması

‌iPad‌'deki Ayarlar uygulamasının Notlar bölümünde, "Hızlı Notlar"ın altında yeni bir "Köşe" bölümü var. Bu bölümde, sol köşe kaydırma ve sağ köşe kaydırma için işlevleri seçebilirsiniz.