Donanım

İşte milli çip Çakıl! Qualcomm işine bak koçum

Yerli ve milli işlemcimiz Çakıl, gelecekte Türkiye'nin teknoloji stratejisinin yapı taşı olabilir!


Özellikle de yerli ve milli silah sistemlerimizin güvenliği esas alınarak üretilen yerli işlemcimiz Çakıl, mobil cihazlarda da kullanılabilir. Evet yanlış duymadınız!

İşte milli çip Çakıl! Qualcomm işine bak koçum

Bu yazımızda sizlere yerli ve milli işlemcimiz Çakıl'dan bahsedeceğiz. Bilmeyenler için belirtelim; Çakıl Türkiye'nin silah sistemlerinde yabancı üretim mikroişlemcilerin yerine ikame edilebilecek yerli işlemcimizdir.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından 2018 yılında onaylanmış olan Çakıl'ın müjdesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tübitak'ın Gebze'de yerleşkesindeki BİLGEM'i ziyaretinde yaptığı açıklama ile duyurarak tüm Türkiye'yi heyecanlandırmıştı.

Bu ayrıntıları bir kenara bırakıp, işin biraz teknik tarafına değinelim; Mikroişlemci adını verdiğimiz donanım elemanı, bilgisayar mimarisinde en önemli işlevselliğe sahip birim durumundadır. O nedenle de Çakıl ülkemiz için oldukça önemlidir.

Konunun önemini daha iyi anlamak için bazı örnekler vereceğim. Bilgisayarların her alanda kullanıldığı günümüzde, bilgisayarların işlemcilerinin performansı ya da güç tüketimi kadar, üzerinde çalıştırdığı yazılımların güvenlik durumları da oldukça önemlidir.  O nedenle Çakıl milli işlemci projesinin esas çıkış noktası işlemci güvenliğidir.

İlla ki çok basit düşünmeye gerek yok, evdeki bilgisayarlarınızdan ya da telefonlarınızdan bahsetmiyorum. Elbette kişisel verileriniz oldukça önemli, bunu hafife almıyorum. Ancak düşünün ki; ülke olarak uçağınız var ve işlemci güvenliğiniz başkasının kontrolünde, belki de kolayca kazanabileceğiniz bir savaşı kaybetmeniz mümkün. O nedenledir ki; Çakıl milli işlemcimiz, ASELSAN tarafından savunma, havacılık ve silah elektroniğinde görev alan bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmaya başlanmıştır.

Çakıl üzerindeki çalışmalarına hız kesmeden devam eden ASELSAN'ın, milli işlemcimizin çekirdek sayısını artırarak, işlemcinin mobil cihazlarda da kullanılmasını mümkün hale getirmeyi hedeflediğini de ayrıca belirtelim.

Yorumlar
Zorlu
Qualcomm işine bakıyor anten seninlemi uraşacak
Cevapla
mete
bizim işlemci yapmamız iyi güzel iştir ancak, bizim yaptığımız işlemci genel amaçlı kullanım için olsada askeri alanda kullanılan risc mimarili bir işlemcidir. öyle qualcomla yarışacak seviyede dahi değildir. teknoloji yazarı editörünün yaşı, geçmişi nedir bilmem ama şu saçmalıkta haber başlığı atan, yazan insanın eğitiminden iyice şüphe ettiğimi söylemeliyim. ya okuduğunu anlamıyor, yada bilinçli bir yalan haber yapıyor ki her iki durumda da Çok büyük sorun var.
Cevapla
M.Karahisar
Başlığa bak! Şuan işlemciyi geliştiren ekip utancından klavyeyi kemiriyor, gazeteciler mümkünse anlamadığı konularda uçup kaçmasın!
Cevapla
Meric
Tamam, yerli ve milliyi ovelim, sahip cikalim da kahveden getirdiginiz adamlari da ediyor yapmayin yahu. Bizim islemci OpenRICS bir islemci, yani sifirdan gelistirmedik. Pardus ne kadar yerli milliyse bu da o kadar yerli milli. Qualcoom'a "isine bak kocum" diyecek tek firma ARM - nVidia'dir. Intel ve AMD bile bunu diyemezken hazir konseptte basit, 20 yil oncesinin performansinda islemci urettik diye de boyle baslik atilmaz yahu.
Cevapla
Ramazan Titiz
Türkiye'nin milli işlemci bir an önce hızlı geliştirmesi gerekmektedir.savunma sanayisine de mobil cihazlarda da kullanımına teşvik etmekteyim.bilinen diğer işlemciler gibi daha hızlı ve daha seri bir şekilde üretilirse bu konuda Türk halkı olarak ve Türk milleti olarak çok memnun kalırım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.