Donanım

İşte milli çip Çakıl! Qualcomm işine bak koçum

Yerli ve milli işlemcimiz Çakıl, gelecekte Türkiye'nin teknoloji stratejisinin yapı taşı olabilir!

Özellikle de yerli ve milli silah sistemlerimizin güvenliği esas alınarak üretilen yerli işlemcimiz Çakıl, mobil cihazlarda da kullanılabilir. Evet yanlış duymadınız!

İşte milli çip Çakıl! Qualcomm işine bak koçum

Bu yazımızda sizlere yerli ve milli işlemcimiz Çakıl'dan bahsedeceğiz. Bilmeyenler için belirtelim; Çakıl Türkiye'nin silah sistemlerinde yabancı üretim mikroişlemcilerin yerine ikame edilebilecek yerli işlemcimizdir.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından 2018 yılında onaylanmış olan Çakıl'ın müjdesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tübitak'ın Gebze'de yerleşkesindeki BİLGEM'i ziyaretinde yaptığı açıklama ile duyurarak tüm Türkiye'yi heyecanlandırmıştı.

Bu ayrıntıları bir kenara bırakıp, işin biraz teknik tarafına değinelim; Mikroişlemci adını verdiğimiz donanım elemanı, bilgisayar mimarisinde en önemli işlevselliğe sahip birim durumundadır. O nedenle de Çakıl ülkemiz için oldukça önemlidir.

Konunun önemini daha iyi anlamak için bazı örnekler vereceğim. Bilgisayarların her alanda kullanıldığı günümüzde, bilgisayarların işlemcilerinin performansı ya da güç tüketimi kadar, üzerinde çalıştırdığı yazılımların güvenlik durumları da oldukça önemlidir.  O nedenle Çakıl milli işlemci projesinin esas çıkış noktası işlemci güvenliğidir.

İlla ki çok basit düşünmeye gerek yok, evdeki bilgisayarlarınızdan ya da telefonlarınızdan bahsetmiyorum. Elbette kişisel verileriniz oldukça önemli, bunu hafife almıyorum. Ancak düşünün ki; ülke olarak uçağınız var ve işlemci güvenliğiniz başkasının kontrolünde, belki de kolayca kazanabileceğiniz bir savaşı kaybetmeniz mümkün. O nedenledir ki; Çakıl milli işlemcimiz, ASELSAN tarafından savunma, havacılık ve silah elektroniğinde görev alan bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmaya başlanmıştır.

Çakıl üzerindeki çalışmalarına hız kesmeden devam eden ASELSAN'ın, milli işlemcimizin çekirdek sayısını artırarak, işlemcinin mobil cihazlarda da kullanılmasını mümkün hale getirmeyi hedeflediğini de ayrıca belirtelim.

Yorumlar
Mal
Mal gibi güzellll🐄
Cevapla
İhsan
Bildiğimiz 5 marka Apple, Samsung, qualcom, mediatek, huawei, mikro işlemcilerin binlerce teknoloji telif hakları var ( patent ) bu telif haklarının arasında nasıl sıyrılacak fikri olan varsa paylaşsın, Apple Samsung'a dava açtı 2 -3 milyar dolarlık Samsung cep telerinin köşesi apple'inkine benziyor diye, ama ülkemizin çabalarımıza takdir ediyorum ama yolu uzun bu konuda, bir işe başlamak bir işin yarısına gelmek demektir.
Cevapla
bir elektronik mühendisi
Qualcomm ile karşılaştırmak bilgisizliktir. Mikroişlemci ve işlemci arasında fark var. Bunlar çok işlem gücü gerektirmeyen ufak cihazlarda veya ana cihazlarda yan kontrolcü olarak kullanılır. Doğru haberler yapalım, kimseyi yanıltmayalım. Konuya gelecek olursak, Milli mikroişlemciyi tabikide sonuna kadar destekliyoruz.
Cevapla
Hüsnü
Çok iyi bir haber... Ama çok güçlü rakiplerimiz var.. Ama olsun başlangıç için güzel adım... Önümüzde çok yol var... Allah yolumuzu açık etsin inşallah...
Cevapla
Falanca
Yanlış anlamadiysam islemciyi malezyalı şirket üretiyor aselsan da üzerinde calisiyor olsun yeter ki olsun ama Keşke her şey somutlasmadan hiç haber yapılmasa hele haberin icinde yerli ve milli /... müjdesi gibi kelimeler hiç yazilmasa artık vatandaşı hayal alemine gark etmekten vaz gecilse. Aç tavuk misal ne yana baksak darı görür olduk fakat hayaldeki darının kursağa faydası yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.