Karşınızda yerleşik Google uygulamalarına sahip ilk otomobil

Honda, Google'ın hizmetlerini benimseyen otomobil üreticileri arasına katılıyor. Şirket, 2023 Accord sedan'ın üst düzey Touring donanımının markanın standart olarak yerleşik Google'a sahip ilk arabası olacağını duyurdu.

Karşınızda yerleşik Google uygulamalarına sahip ilk otomobil

Aracın 12,3 inçlik bilgi-eğlence ekranında Google Asistan, Google Haritalar ve Play Store'a erişiminiz olacak. Telefonunuza bağlanmadan klimayı ayarlayabilecek, internette gezinebilecek veya favori bir müzik uygulamasını indirebileceksiniz. 

Google’ın bu özellikleri için ücretlendirmenin nasıl olacağından henüz söz edilmiyor. GM de GMC Yukon gibi araçlar için üç yıllık ücretsiz yerleşik Google erişimi sunuyor, ancak bu, aylık 15 ABD doları abonelik gerektiriyor.

Honda, bu hizmetin başka hangi arabalarına geleceği hakkında bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte, Prologue EV ve diğer gelecek modellerin bu teknolojiyi kullanması şaşırtıcı olmayacaktır. Volvo, onun Polestar şubesi, GM'nin markaları ve Renault da dahil olmak üzere, bir çok rakip halihazırda bir tür yerleşik Google kullanıyor. Ford da platformu 2023'ten itibaren kullanmaya başlayacak.

Karşınızda yerleşik Google uygulamalarına sahip ilk otomobil - Resim : 1

Karşınızda yerleşik Google uygulamalarına sahip ilk otomobil

Google'ın uygulamalarını mümkün olduğu kadar çok arabaya getirmek için pek çok teşvik veriyor ve aslında şirket bir dereceye kadar da zamana karşı yarışıyor. Amazon Alexa bazı arabalarda zaten var ve üreticiler Özel Asistan sayesinde Alexa üzerinde daha fazla kontrol kazanıyor.

Apple'ın ise şu anda otomobiller için bağımsız bir platformu yok, ancak yeni nesil CarPlay, ön panelinizi etkili bir şekilde devralabiliyor. Bu rekabet nedeniyle, Google yeterince iş ortağı kazanamazsa, otomotiv dünyasındaki etkisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak.