Müjde! Çip krizi sonunda bitiyor!

Son birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz yarı iletken krizi, teknoloji dünyasının kalbine bıçak gibi saplanırken, gelen raporlar yakın bir zamanda bu sorunun üstesinden gelineceğini gösteriyor.

Müjde! Çip krizi sonunda bitiyor!

İnsanlık oldukça sıkıntılı bir dönemi geride bırakmak üzere. 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan ve özellikle 2020 ile 2021 yıllarını kabusa çeviren COVID-19 virüsü, nihayet etkisini yitirmeye ve günlük hayatımızın gündeminden çıkmaya başladı. Ancak süreci yalnızca sağlık açısından ele almamız mümkün değil çünkü bu durum teknoloji dünyası başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz halde etkiledi.

Pandeminin başlaması ve insanların evlere kapanmasıyla birlikte bir taraftan üretimin düşmesi diğer taraftan ise talebin yükselmesi, kaçınılmaz olarak bazı malların tedarikinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden oldu ki bu sorunların başında ise yarı iletken krizi geldi.

Müjde! Çip krizi sonunda bitiyor!

Akıllı telefondan bilgisayara, arabadan akıllı ev aletlerine pek çok sektörün vazgeçilmezi olan yarı iletkenler, dünyaca ünlü markaların birbirine düşmesine ve yaşanan talep – arz dengesizliği yüzünden fiyatların roket gibi yukarı çıkmasına neden oldu.

Ancak sektörün kalbinden gelen son haberler, 2023 yılının ortalarından itibaren böyle bir sorunun kalmayacağını gösteriyor. Bu alana yönelik yapılan bir araştırma neticesinde paylaşılan rapora göre, yarı iletken sektöründe yönelik yapılmış ve yapılmakta olan tam 500 milyar dolarlık yatırım söz konusu. Bu yatırım kapsamında 2022 yılında başlanılmış 33 üretim tesisi varken, 2023 yılında ise bunlara 28 yeni tesis daha eklenecek. Tüm bu tesislerin üretime geçmesiyle birlikte ise, insanlık bir daha kolay kolay yarı iletken krizi kavramıyla karşılaşmayacak.