Türkiye’nin insansız savaş uçağı sonunda göklerde! İşte Kızılelma’nın ilk videosu!

Bayraktar tarafından geliştirilen insansız savaş uçağımız Kızılelma gökleri fethetmeye hazırlanıyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Türkiye’nin insansız savaş uçağı sonunda göklerde! İşte Kızılelma’nın ilk videosu!

Bayraktar’ın 2013 yılından bu yana üzerinde çalıştığı turbofan motorlu ve gizlilik özelliklerine sahip insansız savaş uçağı Kızılelma ilk defa gökyüzü ile buluştu.

İnsansız hava araçları konusunda bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Bayraktar, isminden söz ettirmeye devam ediyor. Hali hazırda SİHA modelleri ile büyük ses getiren Bayraktar, Kızılelma ile tüm dengeleri değiştirecek gibi görülüyor.

Gelişim aşamasında büyük aşama kaydedilen Kızılelma geçtiğimiz saatlerde ilk defa gökyüzü ile buluştu. Selçuk Bayraktar bu anları kendi Twitter hesabından paylaştı. Dilerseniz Kızılmanın mavi gökyüzü ile buluştuğu o anları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Türkiye’nin insansız savaş uçağı sonunda göklerde! İşte Kızılelma’nın ilk videosu!

Hali hazırda Kızılelma Türkiye için büyük önem arz ediyor. Bilindiği üzere F35 krizi yüzünden savaş uçakları tarafında geri kalma ihtimalimiz mevcut. Lakin Kızılelma ile bu açığı kapatmamız çok daha kolay olacaktır. Dolayısıyla bu uçak Türkiye’nin geleceği için büyük önem arz ediyor.

Bu arada bilmeyenler için ufak bir hatırlatmada bulunalım. Projenin kod adı başlangıçta MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) olarak belirlenmişti. Resmi isim olan Kızılelma ise, 12 Mart 2022 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Şimdi asıl merak edilen şey ise Kızılelma’nın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ne zaman dahil edileceği. Bunu da bekleyip göreceğiz.