Donanım

Kriterimiz hızlı internet!

İnternetin artan önemi sebebiyle firma kurmak ve ya yeni bir şube açmak isteyen girişimcilerin ilk sordukları soruların başında bölgedeki internet hızı olmaya başladı.


Çağımızda iyi bir dijital altyapı, fiziksel ulaşımdan  çok daha önemli bir kriter halini aldı. Alman Bilişim Teknolojileri Birliği BITKOM Başkanı Dieter Kempf bu durumun ekonomik anlamda az gelişmiş bölgeler için önemli bir fırsat olabileceğine dikkat çekiyor.

Kempf "Bence dikkate almamız gereken soru, ileride dev kentleri ve kentlerin genişlemesiyle ortaya çıkan bölgeleri, astarı yüzünden pahalıya gelen ulaşım altyapısıyla mı, yoksa bilişim altyapısıyla mı birbirine bağlamak istersiniz?"gibi can alıcı  soru yöneltiyor. 

1323393047_untitled-4-copy.jpg

Hızlı internet altyapısı inşası için Almanya'da başlatılan girişim, uzun zamandır siyasi gündemin üst sıralarında bulunuyor. Ancak Dieter Kempf bu ağın kurulmasının planlanandan çok daha yavaş ve hatta kimi zaman koordinasyonsuz bir şekilde ilerlediğine ve bu durumun ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğine vurgu yapıyor.  

Trafik, enerji, sağlık, idare ve eğitim alanlarında kurulacak akıllı ağların Almanya'nın ekonomik geleceği açısından hayatî önem taşıdığına vurgu yapan BITKOM Başkanı Kempf, bu konuda gerekli olan yatırımın yaklaşık 130 milyar euro olduğunu tahmin ediyor. Geniş bant internet bağlantısının ülkenin her köşesine ulaştırılması, internetin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirmek için ilk adım. Aynı zamanda bu yapının mesnet i olan yeterli sayıda uzman temini, ayrıca veri güvenliği ve telif hakkı konularındaki hukukî sorunlara da çözüm araması gerekir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.