Donanım

Mac'e bir darbe daha

Microsoft, Apple'ın OS X bilgisayarlarını hedef alan yeni bir virüs tespit etti.

Mac'e bir darbe daha

Microsoft'un tespit ettiği Apple'ın OS X bilgisayarlarını hedef alan bu virüs, yaklaşık üç sene önce yamanan bir Office productivity suite açığını sömürüyor. Microsoft Zararlı Koruma Merkezi'nden Jeong Wook Oh yaptığı açıklamada, zararlının yaygın olmadığını söyledi. Ancak bu durumda yayınlanan yamaları kullanıcılar önemsemese bile hacker'lar önemsiyor ve bu durum bilgisayarı yüksek risk altına sokabilir.

1336373946_appleimacleopard540x324.jpg

Jeong Wook Oh  ayrıca, "Mac OS X'i sömürmek diğer işletim sistemlerinden çok da farklı değil. Her ne kadar Mac OS X bu riski minimize edecek pek çok teknolojiye sahip olsa da, güvenlik açıklarına karşı korunma her zaman yüklü uygulamaları güncelleştirmekle doğru orantılı olarak ilerliyor." Dedi.

Microsoft 2009'un Haziran ayında MS09-027 numaralı güvenlik güncellemesi yayınlamıştı. Bu güncelleme saldırganın uzaktan kontrolü ele geçirmesini ve makine üzerinde başka bir kodu çalıştırmasını sağlayan iki açığı kapatıyordu. Bu açığı Microsoft keşfetti OS X Lion'da geçerli değil fakat Snow Leopard ve önceki sürümlerde geçerli ve zararlı. Bu zararlı bulaştığı sistemde bir arka kapı oluşturuyor ve böylece saldırgan bilgisayarı ele geçirebiliyor.

Microsoft yaptığı uyarıda, Mac için Office 2004 ya da 2008 veya Mac için Open XML File Format Converter ürünlerini kullananların mutlaka tüm güncelleştirmeleri yaptıklarından emin olmaları gerektiğini söyledi. Jeong Wook Oh açıklamasında, "Sonuç olarak görüyoruz ki Mac OS X de zararlılara karşı güvende değil. İstatiksel olarak konuşmak gerekirse, bir işletim sisteminin ne kadar çok kullanıcısı olursa, o platforma yapılan saldırılar da aynı ölçüde artar." Dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.