Mahkemeden Apple için tokat gibi açıklama!

Apple, Epic Games ile verdiği yasal savaşı kaybetti. Alınan yeni kararın detayları haberimizde.

Mahkemeden Apple için tokat gibi açıklama!

Apple, Epic Games ile olan yasal savaşını kaybetti. Apple artık geliştiricileri uygulama içi satın almalar için App Store ile kısıtlayamayacak. Bu kapsamda artık geliştiriciler Apple'ın tüm uygulama içi satın alımlarındaki %30'a varan gelir kesintisinden kaçınmak için kendi veya diğer üçüncü taraf uygulama içi ödeme sistemlerini kullanabilecek.

Apple, Epic Games ile girdiği yasal savaşı kaybetti

İlk olarak The Verge'den Nilay Patel tarafından Twitter'da bildirilen karar, Cupertino merkezli teknoloji devi için devrim niteliğinde bir karar. App Store gelirleri şirket için oldukça büyük bir gelir kapısı. Kararın şirket üzerinde büyük bir etkisi olacak. Apple, artık geliştiricileri kullanıcılarını üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirmesini engellemeyecek. Epic, son dönemlerde Fortnite oyununu iOS cihazlara getirmeyi de planlıyor. 

Apple, App Store'un 2008'de piyasaya sürülmesinden bu yana, uygulama satın alma ve tüm uygulama içi satın almalar dahil olmak üzere tüm uygulama gelirlerinden %30'luk bir kesinti alıyor. Bu kesinti şimdi yeni kararla belirli durumlarda %15'e düşürüldü. Bu karar Apple için oldukça önemli diyebiliriz.

Dünya çapında sansasyon yaratan Fortnite'ın yapımcıları Epic Games, oyun içi mikro işlemleri tamamen kendisine yönlendirmeye çalışarak bu gelir-paylaşım yapısına itiraz etti. Epic'in bu isteği de Apple'a ters düştü ve ardından Fortnite'ı App Store'dan tamamen kaldırdı.