Donanım

Mercedes'ten emniyet kemerine hava yastığı!

Mercedes bir ilke imza attı ve emniyet kemerine hava yastığı koyuyor.


Teknoloji otomobil dünyasında da çok etkili ve otomotivin son yirmi senesi içerisinde hava yastıkları epey yaygın hale geldiler. Otomotiv piyasasında hava yastıklarını standart olarak kullanmayan bir araç çok az.

Hava yastıkları kazaların olmasına engel olamıyor ancak sürücülerin kazaları en az zararla atlatmalarında büyük rol oynuyor. Aracın birçok bölgesinde kendilerine yer alan hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, diz hava yastıkları derken şimdi de emniyet kemeri hava yastığını uygulamaya geçirdiler. Aslında bu sistem çok ta yeni sayılmaz daha önce de Ford 2011 Explorer modelinde bu hava yastığı cinsini opsiyonel olarak listesinde bulunduruyordu.

1342945247_picture466310.jpg

Bir Alman üreticisi olan Mercedes, bu sistemi listede tutmak yerine uygulamaya karar verdi ve S serisinde bu sistemi standart olarak sunmaya hazırlanıyor. Bu sistem standart olarak ilk defa sunuluyor. Emniyet kemerlerinin aracın en önemli güvenlik unsuru olduğu herkesçe bilinir. Fakat kazaların şiddetli olduğu zamanlarında emniyet kemeri kazazedelerin göğüs bölgelerine zarar verebiliyor. Emniyet kemeri hava yastığı ise emniyet kemerinin göğüs bölgelerinde yol açtığı incinmeleri ve ezikleri en az seviyede tutmaya yardımcı olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.