Donanım
NVIDIA 32 bitlik işletim sistemi desteğini kesti!

NVIDIA 32 bitlik desteğini bitirdi!

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticisi olan NVIDIA, 32 bitlik işletim sistemlerine destek vermeyi bıraktığını açıkladı.


NVIDIA, bir kaç saat önce yaptığı açıklama ile 32 bitlik işletim sistemlerine verdiği desteğe son verdiğini duyurdu. Geçtiğimiz haftalarda şirketten yapılan açıklamalara şahit olduğumuz için bu duruma hiç şaşırmadık.

NVIDIA'nın kararı Microsoft Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10, Linux ve FreeBSD gibi işletim sistemlerini kapsıyor. 32 bitlik Microsoft Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10, Linux, ve FreeBSD sahipleri 2019 yılı Ocak ayına kadar güvenlik güncellemelerinden faydalanabilecek.

Ancak  NVIDIA, artık Game Ready Driver, GeForce Experience ve oyunlara özel güncelleştirmeler yayınlamayacak. 32 bitlik işletim sistemleri, yine de oyunlarla, mevcut durum içerisinde uyum içerisinde çalışacak.

Günümüzdeki bilgisayarlarının kullanıcıları, 64 bitlik işletim sistemlerine bel bağlamış durumda. Bu konuda da son derece haklılar çünkü 32 bitlik işletim sistemleri işlemci ve ekran kartlarından istenen verimleri elde edemiyor. Üstelik 32 bitlik işletim sistemleri yalnızca 4 GB RAM'e destek veriyor.

Öte yandan dünya üzerinde hala milyonlarca kullanıcı 32 bit işletim sistemlerini kullanıyor. Bu kararın o kullanıcıları ne kadar etkileyeceği şimdilik net değil. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.