Donanım

NVIDIA stok sorunu hakkında beklenen açıklamayı yaptı!

NVIDIA CEO' su yeni ekran kartları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Beklenenden daha fazla talep gördüğünü söyledi!


Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan NVIDIA' nın RTX 3000 serisi ekran kartları kısa zaman içinde tükenmiş, ilgilenen çoğu kişinin karşısına stoklar tükendi bilgisi çıkmıştı.

NVIDIA stok sorunu hakkında beklenen açıklamayı yaptı!

NVIDIA CEO' su RTX 3080 ve 3090 ekran kartlarıyla ilgili beklenen açıklamayı yaptı. Beklenenden çok daha fazla ilgi gördüğünü açıklayan Jensen Huang iki ekran kartıyla da ilgili bir süre daha stok sıkıntısı olacağını hakkında bilgi verdi.

Yüksek talep göreceğini öngörmelerine rağmen ve buna yönelik çalışmalarının olmasına karşın böyle bir talebe hazır olmadıklarını da ekleyen Huang, uzun süredir bunun gibi bir taleple karşılaşmadıklarını söyledi.

NVIDIA RTX 3080 ve 3090 bu zamana kadar gelmiş en güçlü ekran kartları olması nedeniyle kısa sürede tükenmişti. Destansı bir performansa sahip olan ekran kartları ülkemiz de 6.690 TL' den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştu. 2020 yılı süresince tekrar satışa çıkmayacağı düşünülen ekran kartları, 2021 yılında satışa çıkması bekleniyor zira Jensen Huang üretim konusunda bir sıkıntı olmadığını belirtmişti. 

RTX 3090, 24GB GDDR6 bellek boyutuna, RTX 3080 ise 10GB GDDR6 bellek boyutuna sahip. Oldukça yüksek performans gösteren ekran kartları, oyunlarda kusursuz bir grafik sunuyor.

Normalde, bu yıl RTX 3000 serisinden bir ekran kartını daha satışa çıkarması beklenen NVDIA. RTX 3070 serisinin, diğer ekran kartlarına göre daha uygun fiyatlı olması bekleniyor. Ürünün 15 Ekim tarihinde satışa sunulması beklenirken 29 Ekime ertelenme kararı, son yaşanan olayları da düşünürsek bu yıl satışa çıkmasının pek de muhtemel olmadığını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.