Donanım

Samsung en büyük rakibini pazardan sildi!

Samsung çip pazarının en önde gelen isimlerinden olan Intel'i solladı. İşte detaylar.

Samsung en büyük rakibini pazardan sildi!

Samsung, çoğu sektörde olduğu gibi yarı iletken endüstrisinde de kayda değer bir başarıya ulaşmayı başardı. Şirket, bu yılın ikinci çeyreğinde, endüstri devi Intel'i geride bırakarak, gelir açısından şu anda dünyanın en büyük yonga üreticisi konumuna yerleşti.

Samsung, geçen yılın ikinci çeyreğinde dünyanın en karlı teknoloji şirketi oldu ancak kırdığı tek rekor bu değildi. Güney Koreli teknoloji devi Intel'i tahtından etti. Samsung'un çip üretimindeki başarısıyla Intel'in dünyanın en büyük yarı iletken tabanlı yonga üreticisi olarak 24 yıllık saltanatı son buldu. 

Güney Koreli teknoloji devi, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Intel'i geçerek gelir açısından dünyanın en iyi çip üreticisi olmayı başardı. Analistlere göre, Samsung bu başarısını yakın gelecekte de devam ettirecek.

Samsung, çip pazarında Intel'i solladı

Samsung en büyük rakibini pazardan sildi! - Resim : 1

Intel, çip sektöründe önemli bir olmasına rağmen 2017 ve 2018'deki bellek yongası satışlarında Güney Koreli markaya yenilmişti. O zamandan beri Güney Koreli teknoloji devi başarısını korumuşa benziyor. Samsung konuya ilişkin mali raporunu açıkladı. Bu rapora göre, şirket ikinci çeyrekte yıllık yüzde 54 artış gördü.

Bu başarı seferlik bir şey gibi görünmüyor. Samsung'un yarı iletken işi, geçtiğimiz yıl müthiş bir patlama yaşadı. Şirket, bu başarısını ve performansını pandemiyle birlikte ortaya çıkan yüksek DRAM ve NAND yonga fiyatlarına bağladı. 

Yorumlar
Ahmet Tuna
Bütün dünya bütün olsa ne fayda
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.